لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

گزارش اقتصادی:هشدار در مورد افزایش مجدد قیمت انرژی 


گریگ فلاکاس، خبرنگار صدای آمریکا، تگزاس

تی بون پیکنز، چهره سرشناس صنعت نفت در تگزاس، همچنان به تلاش خود برای متقاعد کردن رهبران سیاسی به منظور استفاده از انرژی باد و گاز طبیعی در طرح جامع انرژی آتی آمریکا، ادامه می دهد.

کاهش اخیر قیمت انرژی باعث شده که توجه کمتری به پیام وی شود.

ولی پیکنز هشدار می دهد که به زودی قیمت انرژی مجددا بالا خواهد رفت و ابراز امیدواری می کند که دولت جدید اوباما برای رویارویی با این چالش آمادگی لازم را داشته باشد.

تی بون پیکنز، ۸۰ ساله، که در دانشگاه رایس مشغول سخنرانی بود، از جوانان حاضر در محل در خواست کرد که به مبارزه برای بهبود طرح انرژی ایالات متحده ادامه دهند.

او گفت بحران شدید انرژی ممکن است در دوران حیات او روی ندهد ولی چنین بحرانی می تواند امید نسل های جوان آینده را به طور کلی از بین ببرد مگر اینکه دولت از همین حالا برای اجرای یک سیاست جامع و کارا دست به کار شود.

او می گوید :« ما هیچ طرحی نداریم. ما هرگز طرحی نداشته ایم و یک نادان با برنامه بهتر از یک نابغه بدون برنامه است. من به صحت این جمله اعتقاد دارم. شما باید برای بدست آوردن یک طرح جامع کمک کنید. یک برنامه انرژی، چیزی است که امروز به آن نیاز داریم.»

در سال گذشته، پیکنز، ۵۰ میلیون دلار از ثروت قابل توجه خود را صرف یک کمپین روابط عمومی به منظور ترویج استفاده از انرژی باد به جای گاز، در تولید برق و سپس استفاده از گاز بجای بنزین و گازوئیل برای حمل و نقل کرد.

او می گوید هدف نهایی کاهش چشمگیر میزان واردات نفت ایالات متحده است.

با این وجود پیکنز می داند تا زمانی که قیمت انرژی پایین بماند، او برای اجرای طرح خود نبرد سختی پیش رو خواهد داشت.

وی در این باره چنین می گوید :« آنچه روند رشد این کشور را در مورد انرژی کند می کند، فراهم بودن نفت ارزان است. هر گاه قیمت نفت بالا می رود، مردم شروع به صحبت در مورد انرژی جایگزین و چگونگی حل این مشکل می کنند ولی به محض اینکه قیمت نفت پایین می آید مردم همه چیز را فراموش می کنند و دیگر هیچ سخنی در این مورد گفته نمی شود. نمونه این امر را در دهه ۷۰، ۸۰، ۹۰ و همین سال ۲۰۰۸ داشته ایم. و ما دوباره در همان جایگاه ایستاده ایم.»

پیکنز که خود یک جمهوری خواه است می گوید او تحت تاثیر اوباما، رییس جمهوری منتخب قرار گرفته است و به او به عنوان مردی با دیدگاه وسیع که بر آن است کشور را از نفت مناطق بی ثبات جهان بی نیاز کند، نگاه می کند.

قیمت نفت حدود ۷۰ درصد پایین تر از شش ماه گذشته است. ولی پیکنز می گوید نباید انتظار داشت که قیمت همین گونه باقی بماند.

او احتمال می دهد قبل از پایان سال آینده و با پایان رکود جهانی اقتصاد و افزایش تقاضا برای انرژی، قیمت نفت خام به بشکه ای ۱۰۰ دلار برسد.

وی در این باره می افزاید :« در حال حاضر هر روز حدود 85 میلیون بشکه نفت در جهان تولید می شود. بنابراین اگر درخواست برای نفت به ۸۷ میلیون بشکه در روز برسد، اتفاقی که سال گذشته روی داد، قیمت نفت آنقدر بالا می رود که این تقاضا از بین برود.»

در همین حال با افزایش تقاضا و کاهش تولید نفت، پیکنز می گوید قیمت نفت می تواند به راحتی به بشکه ای ۲۰۰ یا ۳۰۰ دلار برسد که این امر برای جهان و ایالات متحده یک فاجعه خواهد بود.

بسیاری از کارشناسان انرژی به برخی از جنبه های طرح پیکنز به دیده تردید می نگرند.

برای نمونه بسیاری از آنها با نظر او مبنی بر آنکه جهان به اوج میزان استخراج نفت رسیده است، مخالف هستند.

با این حال، امی جیف، تحلیل گر انرژی در «موسسه سیاست گزاری عام جیمز بیکر» واقع در دانشگاه «رایس»، می گوید :« باید به پیکنز برای جلب اذهان عمومی به مسئله نیاز به یک برنامه جامع انرژی، اعتبار داد.»

جیف ادامه می دهد :« پیام اصلی آقای پیکنز، بدون اینکه وارد جزئیات آن شویم و یا در مورد خوب و بد بودن آن نظر دهیم، آن است که ما در واقع هرگز برای حل مشکل انرژی تلاش نکرده ایم. ما هرگز در مسیر پیدا کردن یک راهکار جدی برای انرژی جایگزین، گام برنداشته ایم. ما هرگز به یک سیاست ابتکاری جامع که بتواند نیاز های کشور را پوشش دهد، دست نیافته ایم. و این چیزیست که هم اکنون به آن نیاز داریم.»

تی بون پیکنز می گوید تا کنون بیش از یک میلیون نفر در حمایت از طرح وی، تعهد نامه اینترنتی او را امضاء کرده اند و او امیدوار است که با کمک چنین حمایت هایی، پیش از بالا رفتن مجدد قیمت نفت و یک بحران اقتصادی دیگر، بتواند موافقت دولت اوباما و کنگره را در اجرای طرح خود جلب کند.

XS
SM
MD
LG