لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

در یک انفجار انتحاری در فندهار، سه غیر نظامی کشته شدند


مقامات افغانستان می گویند یک بمب انداز انتحاری در حمله ای در ایالت قندهار، سه غیر نظامی را کشت و ۹ نفر دیگر ، از جمله سرباران خارجی را مجروح کرد. به گفته آنها، بمب انداز روز پنجشنبه خود را در نزدیکی سرباران خارجی که در یک خیابان شلوع در ناحیه « میوند» گشت می زدند، منفجر کرد. طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته اند.

ناتو در اطلاعیه ای گفت دو نفر از سربازان روز پنجشنبه در انفجار یک بمب اتومبیلی در حنوب افغانستان گشته شدند، اما چزییات بیشتری ارائه نداد. روشن نیست که آیا ناتو به حادثه میوند اشاره داشت یانه.

پیشتر، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفت گزارش ها جاکی است که در عملیات نظامی امریکا علیه ستیزه گران مظنون ، ۱۷غیر نظامی کشته شده اند. کرزی منبع گزارش ها را مشخص نساخت

دفتر ریاست جمهوری امروز، پنجشنبه، در بیانیه ای گفت یک زن و چند کودک از جمله کشته شدگان حمله روز سه شنبه در ولایت لغمان بودند.

کرزی از سربازان ائتلاف خواست به خطر انداختن غیر نظامیان را متوقف کنند، اما همچنین شورشیان را بدلیل استفاده از شهروندان به عنوان سپرهای انسانی محکوم کرد.

ارتش آمریکا گفت در عملیات روز سه شنبه ۳۲ شورشی کشته شدند، اما یک سخنگوی نظامی آمریکا روز پنجشنبه گفت ایالات متحده هر اطلاع جدید درباره این حادثه را بررسی خواهد کرد.

نیروی دفاعی استرالیا نیز تایید کرد در مورد ادعای کشته یا مجروح شدن غیر نظامیان در نبرد بین شورشیان طالبان و نیروهای ناتو در اوروزگان در اوایل هفته تحقیق می کند.

وزارت کشور افغانستان روز چهارشنبه گزارش داد که در جریان نبرد ۱۱ غیر نظامی کشته شدند.

کشته شدن غیر نظامیان توسط سربازان خارجی مردم افغانستان را به خشم آورده و بر تنش بین کرزی و ایالات متحده بر سر عملیات نظامی دامن زده است.

در رویدادی جداگانه در روز پنجشنبه، ناتو گفت یکی از پرسنل آن روز چهارشنبه در جنوب افغانستان جانسپرد، اما شرایط مرگ او را روشن نساخت.XS
SM
MD
LG