لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

گزارش: آغاز روند تائید صلاحیت وزیران دولت جدید در سنا و هشدار اوباما نسبت به وخامت اوضاع اقتصادی در آمریکا


باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، در یک سخنرانی عمده اقتصادی جزئیات طرح عظیم پیشنهادی محرک اقتصادی خود را آشکار کرد. اوباما خواستار تصویب سریع این طرح احتمالا هشتصد میلیارد دلاری از سوی کنگره آمریکا شد. این محرک اقتصادی شامل مجموعه ای از پروژه های راه سازی، تولید انرژی های تجدیدپذیر، احداث مدارس، توسعه اینترنت، و برنامه های بهبود خدمات بهداشت و درمان است. صبح امروز، وزیر انتخابی باراک اوباما برای وزارت بهداشت و درمان به عنوان نخستین وزیر پیشنهادی برای طی روند تائید صلاحیت در برابر سنای آمریکا قرار گرفت. تام دشل به قانونگذاران گفت عزم متحول کردن سیستم خدمات درمانی آمریکا را دارد. دشل احتمالا بدون مشکل خاصی مورد تائید سنا قرار می گیرد.

قرار است طبق برنامه ای فشرده تقریبا تمام وزیران و اعضای کابینه طی دوره ای ده روزه تا پیش از مراسم تحلیف اوباما در برابر کمیته ی های مسول رسیدگی به تائید صلاحیت در سنا قرار گیرند.

امروز این روند با بازگشت رهبر پیشین اکثریت در سنا، تام دشل، آغاز شد و احتمالا تا پنج شنبه آینده با ارجاع تائید صلاحیت اریک هولدر، جنیفر ناپولیتانو، سناتور هیلری کلینتون، و سوزان رایس، وزیران پیشنهادی دادگستری، امنیت ملی، و امور خارجه، و نماینده آتی آمریکا در سازمان ملل متحد، به کل سنا پایان می گیرد.

سناتور دموکرات جان کری، رئیس جدید کمیته ی روابط خارجی سنا که جانشین سناتور بایدن، شده است دیروز گفت کلینتون و سوزان رایس به تجدید اتحاد آمریکا با جامعه جهانی کمک خواهند کرد و نقش حقیقی آمریکا در صحنه ی بین المللی را به آن بازخواهند گرداند.

همچنین کنگره امروز طی نشست مشترک دو مجلس نمایندگان و سنا که جنبه تشریفاتی دارد آرای الکترال انتخابات ریاست جمهوری را مورد شمارش قرار داد و باراک اوباما را با سیصد و شصت و پنج رای الکترال از مجموع پانصد و سی و هشت رای رسما چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد. نشست مشترک توسط دیک چینی، معاون ریاست جمهوری، در حالی اداره می شد که ننسی پلوسی، در کنار او بر کرسی ریاست تکیه زده بود. چهار صد و سی و پنج قانونگذار مجلس نمایندگان، یکصد سناتور، و سه نماینده واشنگتن، پایتخت آمریکا، مجموعا پانصد و سی و هشت آرای الکترال را تشکیل می دهند.

زمان اعلام آرای نهایی و رسمی باراک اوباما و سناتور جان مک کین، رقیب انتخاباتی او، نمایندگان همه به احترام آن دو ایستاده و کف زدند.

اوباما امیدوارست با برخورداری از حمایت قاطع کنگره بتواند برنامه های خود از جمله طرح عظیم اقتصادی اش را بسرعت به اجرا بگذارد.

این هفته با اخبار ناخوشایند اقتصادی همراه بود و انتظار می رود گزارش این هفته وزارت کار از میزان بیکاری در ماه دسامبر بر نگرانی های اقتصادی در آمریکا بیافزاید. باراک اوباما در سخنرانی عمده اقتصادی خود که در دانشگاه جرج میسون ویرجینیا ایراد شد هشدار داد اگر آمریکا بسرعت و با جدیت دست به کار نشود برای سالها با رکود اقتصادی دست به گریبان خواهد بود. اوباما خطاب به قانونگذاران و مردم آمریکا گفت هنوز برای تغییر اوضاع کشور خیلی دیر نشده است اما، اگر بسرعت عمل نکنیم دیگر دیر خواهد بود. اوباما قصد انتقال دو پیام روشن را داشت: فوریت عمل و ضرورت بکار گیری روش های جدید.

اقتصاددانان در سایه کسری حدودا یک هزار و دویست میلیارد دلاری بودجه ی فدرال، معادل هشت و سه دهم درصد تولید ناخالص ملی، که از رقم شش درصد در اوایل دهه ی هشتاد تا کنون سابقه نداشته است، آینده ی اقتصادی روشنی را در کوتاه مدت پیش بینی نمی کنند. اما، براک اوباما، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، معتقد است اگر همه چیز طبق برنامه ی مورد نظر او پیش برود در پایان سال جاری میلادی شاهد نشانه های رشد اقتصادی خواهیم بود.

اوباما در گفتگویی با «سی ان بی سی» این احتمال را که محرک اقتصادی مورد نظر او بیش از هشتصد میلیارد دلار باشد رد نکرد و گفت در میان اقتصاددانان دیدگاههای متفاوتی میان هشتصد میلیارد تا یک هزار و سیصد میلیارد دلار وجود دارد.

امید اوباما این است که کنگره در فاصله ی بیستم ژانویه، زمان روی کار آمدن او، تا اوایل فوریه، طرح اقتصادی او را برای امضای ریاست جمهوری آماده کند.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، طی نشست دیروز با کارشناسان اقتصادی، هشدار داد طرح اوباما باید تا نیمه ی فوریه تصویب شود. اما، ابعاد طرح اوباما پیشاپیش نگرانی هایی را در میان محافظه کاران در هر دو حزب موجب شده است.

اوباما برای جلب حمایت هر دو حزب حدودا نیمی از طرح خود را به پروژه های عمران و توسعه و نیم دیگر را به معافیت های مالیاتی و افزایش حقوق بیکاری اختصاص داده است.

مارک زندی، کارشناس اقتصادی، در نشست اقتصادی دیروز کنگره به قانونگذاران اطمینان داد محرک حدودا هشتصد میلیارد دلاری کافی است ولی تاکید کرد طرح اوباما باید بیشتر متوجه صرف بودجه باشد تا معافیت های مالیاتی.

رابرت رایش، وزیر کار دولت کلینتون، با هشدار نسبت به افزوده شدن بیش از سه میلیون بیکار جدید در سال دو هزار و نه و رسیدن نرخ بیکاری به ده درصد به نمایندگان کنگره گفت محرک اقتصادی باید بسیار بزرگ باشد.

اوباما امروز هشدار داد اگر دست روی دست گذاشته شود شاهد دو رقمی شدن نرخ بیکاری خواهیم بود.

رئیس جمهوری منتخب که پس از سخنرانی اقتصادی امروز خود نشستی با اعضای کمیته مالی سنا دارد تا جزئیات طرح خود را با آنان در میان بگذارد می گوید نگرانی او این است که منابع مالی بدرستی، در عین شفافیت و زیر نظارت کامل هزینه شود.

اوباما که کمتر از بیست و چهار ساعت پیش در کاخ سفید با پرزیدنت بوش و سه رئیس جمهوری پیشین، بوش پدر، بیل کلینتون، و جیمی کارتر، دیداری نود دقیقه ای داشت گفت قصد داشت از تجربیات آنان مطلع شود که چگونه می توان اطمینان حاصل کرد اطلاعات درست در اختیار رئیس جمهور قرار می گیرد و آن چیزی به او گفته نمی شود که دوست دارد بشنود.

پرزیدنت بوش که پیش از نشست پنج رهبر برای دومین بار دیداری نیم ساعته با اوباما داشت گفت همه فارغ از تعلقات حزبی برای او آرزوی توفیق دارند.

براک اوباما که دوازده روز دیگر برای دست کم دوره ای چهار ساله به کاخ سفید بازخواهد گشت در حالی که در دفتر ریاست جمهوری در میان رهبر کنونی و رهبران پیشین آمریکا ایستاده بود گفت فرصت مشورت با رهبرانی که از مشقات و امکانات این دفتر آگاهی دارند بسیار مغتنم است.

سخنگوی اوباما پس از این نشست گفت باراک اوباما شدیدا ابراز تمایل کرده است تماس های او با روسای جمهور در طول دوران ریاست جمهوری اش ادامه داشته باشد.

باراک اوباما در مصاحبه با «سی ان بی سی» گفت بندرت گزارش های مثبت مطبوعاتی و رسانه ای از خودش را مطالعه می کند و ترجیح می دهد بیشتر وقت مطالعاتی اش را به خواندن انتقادها اختصاص دهد تا برای جبران کمبودهایش ایده پیدا کند. اوباما گفت برای اطمینان از اتخاذ تصمیمات درست است که مشاورانی از دیدگاههای فکری متفاوت شامل جمهوریخواه و دموکرات را انتخاب کرده است.

اوباما همچنین تعطیلی بازداشتگاه گوانتانامو را دشوار توصیف کرد اما، گفت به عهد خود برای بستن آن پایبند است.

رئیس جمهوری منتخب پس از سخنرانی امروز و حضور در نشست پشت درهای بسته در سنا در یک کنفرانس خبری در مقر حزب دموکرات باتفاق تیم کین، فرماندار دموکرات ویرجینیا، شرکت می کند. اوباما پیشتر از اینکه کین ریاست کمیته ملی حزب دموکرات را در دست بگیرد حمایت کرده بود.

XS
SM
MD
LG