لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

گزارش: کنفرانس بین المللی «دنیای جدید، کاپیتالیسم جدید» در پاریس و هشدار نیکلا سارکوزی به باراک اوباما


نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، در حالی که تونی بلر نخست وزیر پیشین بریتانیا و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان را در کنار خود داشت، خطاب به ساکن آینده کاخ سفید گفت که وی نه وضعیت فعلی و نه تفکر منحصر بفردی را که خارج از مجموعه کنفرانس کشورهای گروه ۲۰ باشد نخواهد پذیرفت.

نخستین کنفرانس گروه بیست پس از بحران اقتصاد جهانی در ماه نوامبر در واشنگتن تشکیل شد و قرار است که این گروه دومین نشست خود را در دوم ماه آوریل آینده در لندن برگزار کند.

نیکلا سارکوزی که تنها چند روز از ریاست دوره ای کشورش فرانسه در اتحادیه اروپا میگذرد، روز پنجشنبه با استفاده از فرصت برگزاری کنفرانس بین المللی " دنیای جدید، کاپیتالیسم جدید" در پاریس این مطالب را ابراز کرد.

نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه گفت من همیشه در دوران زندگی سیاسی ام از اتحاد بسیار نزدیک با ایالات متحده آمریکا طرفداری کرده ام. اما برای اینکه مسائل کاملاً روشن باشد، باید بگویم که در قرن بیست و یکم دیگر یک کشور نمیتواند به تنهائی بگوید که چه باید کرد یا چه باید اندیشید.

رئیس جمهوری فرانسه گفت ما تصمیم را در دوم ماه آوریل آینده در لندن اتخاذ خواهیم کرد، وی اما افزود که من از صمیم قلب آرزو میکنم که آمریکا در این تغییر با ما همراهی کند زیرا که یک رئیس جمهوری جدید میتواند ذکاوت و تحرکش را در این زمینه بکار گیرد و ما جهان را با همراهی آمریکا تغییر خواهیم داد.

رئیس جمهوری فرانسه اما به این مسئله نیز اشاره کرد که تمام دلایل لازم برای آنکه بتوان به باراک اباما در این زمینه اعتماد کرد دیده میشود. آقای سارکوزی گفت در نتیجه من فکر میکنم انتخاب رئیس جمهوری آینده آمریکا را به دلیل تغییرات و اراده بازسازی با نظمی جدید درک کرده ام.
رئیس جمهوری فرانسه مجدداً در سخنان خود تاًکید کرد که ما وضعیت فعلی را نخواهیم پذیرفت، ما دیگر بازگشت به تفکر منحصر بفرد را نیز نمی پذیریم.

رئیس جمهوری فرانسه سپس گفت در سال ۱۹۴۵ در " برتون وودز"* یک واحد پول وجود داشت و آن هم دلار بود که سازنده رفاه اجتماعی جامعه جهانی بود. اما در سال ۲۰۰۹ میلادی، دیگر تنها یک واحد پول وجود ندارد، بلکه واحد های زیادی دیده میشود. دیگر نمیتوان تنها از یک الگو پیروی کرد.

ساعاتی بعد باراک اباما رئیس جمهوری منتخب آمریکا بطور غیر مستقیم به این سخنان پاسخ داد. آقای اباما در مصاحبه ای با شبکه CNBC گفت " وال استریت عمل نکرده است. سیستم مقررات ما آنطور که قرار بود عمل کند، عمل نکرده است. باید اصلاحات مهمی در این سیستم انجام گیرد. ما در آینده بهترین مقررات و بهترین نظارت ها را به اضافه شفافیت در سیستم خواهیم داشت."

*Bretton Woods

XS
SM
MD
LG