لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

دنيس راس هماهنگ کننده امور مناسبات آمريکا و ايران ميشود


* دنيس راس عهده دار مقامی ميشود که ايران در کانون مسئوليت های آن است

نيويورک تايمز زير عنوان "کلينتون پست های ارشد را در وزارت امورخارجه پر ميکند" با اين يادآوری که هيللاری رادهام کلينتون برای رسيدگی روز سه شنبه سنا به صلاحيت وی در احراز مقام وزارت امورخارجه آمريکا آماده ميشود، می نويسد خانم کلينتون در عين حال به انتخاب نمايندگانی مخصوص برای مناطق ناآرام و دردسرآور در خاورميانه، ايران و جنوب آسيا نيز نزديک شده است.

نيويورک تايمز به نقل از مقامات آگاه می نويسد دنيس راس، ديپلمات باسابقه در مذاکرات صلح خاورميانه در دوران رياست جمهوری کلينتون و نخستين دولت بوش، برای احراز مقامی در نظر گرفته شده است که ايران در کانون مسئوليت آن است. اما پست وی، نماينده مخصوص ناميده نخواهد شد زيرا ميان آمريکا و ايران مناسبات ديپلماتيک وجود ندارد. با اينحال، به گفته تحليل گران سياست خارجی، اين انتصاب بخصوص بدان جهت اهميت دارد که مويد عزم اوباما برای برقراری تماس وگفتگوی ديپلماتيک با ايران است.

نيويورک تايمز اظهارات آرون ديويد ميلر، کارشناس امور خاورميانه در مرکزمطالعات بين المللی وودرو ويلسون را نقل ميکند که گفته است ايران کماکان به هرچيزی که برای آمريکا اهميت دارد ارتباط دارد. به گفته وی اين بزرگترين مسئله در سياست خارجی آمريکاست که دولت اوباما با آن روبرو ميشود. وی در عين حال ميگويد اين مناسباتی است که به سرعت عوض نمی شود.

* رسيدگی به مسئله اتمی ايران و حمايت آن از گروههائی نظير حماس و حزب الله و مداخله اش درعراق به راس سپرده ميشود

واشنگتن تايمز زير عنوان"اوباما راس را برای سياست خاورميانه انتخاب ميکند" می نويسد افراد مطلع از روند انتقال قدرت روز چهارشنبه گفتند دولت آينده اوباما، دنيس راس مذاکره کننده پيشين در خاورميانه را برای هماهنگ ساختن سياست های راجع به ايران انتخاب کرده است و بعيد است سياست های مرتبط با اسرائيل را در آينده ای نزديک عوض کند.

واشنگتن تايمز به نقل از کريس نلسون، نويسنده خبرنامه ای موسوم به نلسون ريپورت که سياست خارجی و افراد را زير نظر دارد، می نويسد آقای راس سفير سيار و مشاور مخصوص وزير امورخارجه در امور خاورميانه ناميده خواهد شد.

واشنگتن تايمز به نقل از استيون روزن، ناشر بلاگ موسوم به اوباما ميدايست مانيتور و مدير پيشين کميته سياست خارجی برای امور عمومی آمريکا و اسرائيل می نويسد پست آقای راس تمامی مسائل مربوط به ايران را دربر ميگيرد، که مسئله اتمی و حمايت ايران از گروه هائی نظير حماس و حزب و الله و درگيری هايش در عراق از جمله آنهاست.

* نظريه ژنرال اسرائيلی در مورد خشنودی ايران از جنگ غزه

جروسلام پست، روزنامه انگليسی زبان اسرائيل زير عنوان" رئيس پيشين امور اطلاعاتی ميگويد جنگ غزه ايران را خشنود ميکند" می نويسد ژنرال يوسی کوپرواسر رئيس پيشين واحد تحقيقات و ارزيابی در تشکيلات اطلاعات نظامی اسرائيل روز چهارشنبه به ديپلمات ها و خبرنگاران خارجی در اورشليم گفت ايران از جنگ غزه راضی است زيرا اذهان را از برنامه اتمی اش منحرف ميکند.

جروسلام پست می نويسد کوپرواسر که در مرکز تحقيقاتی امور عمومی در اورشليم سخنرانی ميکرد گفت ايران را برای اوضاع غزه مقصر می شناسد و افزود واضح است که ايران پشت سر اين عمليات است زيرا به حماس پول و تسليحاتی داده است که آن را قادر به رسيدن به موقعيتی ساخته است که اکنون از آن برخوردار است.

جروسلام پست همچنين بخش ديگری از اظهارات کوپرواسر را نقل ميکند که گفته است حماس اکنون تشکيلات سازمان يافته خوبی دارد و هدفی آسان نيست زيرا صدها فرد مسلح آن در ايران تعليم ديده اند. وی ميگويد ما با دشمنی روبرو هستيم که بايد با دقت و احتياط با آن مقابله کنيم.

* آتش بس در غزه می تواند محاسبات احمدی نژاد را بهم بزند

گلف نيوز روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زيرعنوان"احمدی نژاد يک تندرو باقی ميماند" در مقاله ای به قلم فرانسيس ماتيو، می نويسد گرچه حمله اسرائيل به غزه عناوين خبرها را به خود اختصاص داده است اما موجب نشده است که جامعه بين المللی ايران و تسليحاتی اتمی را که به آن نسبت داده ميشود، فراموش کند.

گلف نيوز با اشاره به سخنان ديروز استيفان هادلی مشاور امنيت ملی کاخ سفيد که گفته است دولت بوش يک رشته امکانات را بمنظور فشار به ايران برای دولت آتی اوباما باقی ميگذارد، انتظارات حاصل از انتخابات رياست جمهوری آمريکا و حدس و گمانهای راجع به انتخابات رياست جمهوری در ايران را با توجه به دشواريهائی که محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری با آنها روبروست بررسی کرده است و می نويسد بسياری از محافظه کاران که حاميان طبيعی احمدی نژاد هستند از موضع بی پايان رویاروئی او با آمريکا خسته شده اند.

گلف نيوز با تاکيد بر اينکه احمدی نژاد از حمله اسرائيل به غزه به گونه ای موثر برای منحرف ساختن اذهان از مسائل داخلی استفاده ميکند، و با اين يادآوری که وی بارها ضمن صحبت عليه اسرائيل از حماس حمايت کرده است، حملات لفظی شديد احمدی نژاد عليه اسرائيل را حملاتی مقبول نزد توده مردم دانسته است و می نويسد اين فقط به عنوان يک مسئله انتخاباتی می تواند برای وی کار کند، آنهم اگر حمله اسرائيل تا ماه ژوئن( خرداد) ادامه يابد. اما اگر ظرف چند هفته آينده برای آتش بس و فراخوانی نيروها توافقی حاصل شود، اين توافق به رئيس جمهوری ايران برای بردن انتخابات کمکی نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG