لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

گزارش علمی: نقش قوانین منع استعمال دخانیات در کاهش حمله های قلبی


کاترین کانن، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

بر اساس پژوهش اخیر مراکز کنترل و پیشگیری بیماری، کارشناسان بهداشت ایالات متحده اعلام کرده اند قوانینی که استعمال دخانیات را در اماکن عمومی ممنوع کرده اند گویا تاثیر چشمگیری در کاهش حملات قلبی داشته اند.

پژوهشگرانی که منع استعمال دخانیات در کلورادو، ایالت غربی آمریکا، را مورد مطالعه قرار داده اند می گویند قانون منع استعمال دخانیات در یک شهر به کاهش ۴۰ درصدی تعداد افرادی که به دلیل حمله قلبی در بیمارستان بستری می شوند، منجر شده است.

دکتر تری پچاکک، پژوهشگر دفتر مصرف دخانیات و بهداشت در مراکز پیشگیری و کنترل بیماری، می گوید :« نتایج این پژوهش حاکی از آن است که غالبا نقش دود دخانیات در خطر مرگ ناشی از سکته های قلبی نادیده انگاشته می شود. در گذشته در رستوران ها، بار ها و سایر اماکن، در معرض دود قرار گرفتن، معمول بود. نتایج تحقیق اخیر نشان می دهد فشار خون و ضربان قلب افرادی که حتی برای مدت زمان کوتاهی در معرض دود دخانیات قرار می گیرند نیز دچار تغییر و تحول می شود که در نهایت به سکته قلبی منجر می شود.»

در سال ۲۰۰۳ شهر پابلو در کلورادو با تصویب قانونی، استعمال دخانیات در اماکن عمومی و ادارات را ممنوع کرد.

پژوهشگران می گویند ۱۸ ماه پیش از تصویب این قانون، ۳۹۹ بیمار به دلیل سکته قلبی به بیمارستان شهر پابلو مراجعه کرده بودند. این در حالی است که پس از قانون منع استعمال دخانیات، در دوره زمانی مشابه، ۲۳۷ بیمار در پی حمله قلبی در بیمارستان بستری شدند.

دکتر پچاکک می گوید :« پژوهشگران همزمان وضعیت سلامت شهروندان حومه کلورادو را که قانون منع استعمال دخانیات در آنها اجرا نمی شد، مورد بررسی قرار دادند و دریافتند تغییر چشمگیری در تعداد افرادی که در این مناطق دچار سکته قلبی شده اند، حاصل نشده است.»

وی ادامه می دهد :« این واقعیت که در مقایسه شهرها و بخش های مختلف حومه پابلو تغییر چندانی به چشم نمی خورد حاکی از آن است که اجرای این قانون، تنها دلیل علمی تفاوت تعداد بیماران در دو منطقه مورد مطالعه است.»

مراکز پیشگیری و کنترل بیماری اعلام کرده اند نتایج تحقیقات دیگر نشان می دهد قوانین منع استعمال دخانیات در اماکن عمومی، تعداد مراجعه کنندگان بیماری های قلبی در بیمارستان ها را به طور جدی کاهش داده است.

اما این پژوهش جدید تنها تحقیقی است که تاثیر تصویب این قانون بر کاهش حمله های قلبی را در یک دوره سه ساله مورد مطالعه قرار داده است.

دکتر پچاکک ابراز امیدواری می کند یافته های این تحقیق به افزایش روند منع استعمال دخانیات در اماکن عمومی در سراسر ایالات متحده و کشور های دیگر منجر شود. وی در عین حال خاطر نشان می کند پیمان سازمان بهداشت جهانی شامل ماده ای است که از کشور های عضو می خواهد از سلامت افراد غیر سیگاری که در معرض دود دخانیات قرار می گیرند، محافظت کنند.

وی یادآوری می کند :« اطلاعات پژوهش جدید بر مفاد پیمان سازمان بهداشت جهانی مهر تایید می زند و کشورها را تشویق می کند به خطر جدی استعمال دخانیات در محیط های سربسته اذعان کنند، و این که اتخاذ سیاست منع استعمال دخانیات یکی از بهترین روش ها در مسیر بهبود بهداشت عمومی است.»

بر اساس ارزیابی مراکز پیشگیری و کنترل بیماری، دود دخانیات سالانه عامل ۴۶ هزار مرگ ناشی از بیماری های قلبی در ایالات متحده است.

XS
SM
MD
LG