لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

در پیشاپیش حمله هوایی، اسراییل به ساکنان شهر رفح هشدار داد 


هواپیماهای اسراییلی اعلامیه هایی بر فراز رفح در جنوب غزه فروریخته اند که به مردم هشدار می دهد شهر را پیش از آن که حملات آغاز شود ترک کنند.

رفح تنها گذرگاه بین سرزمین فلسطینی و غزه را دارد، اما اکثرا بسته است. رفح همچنین دارای شبکه گسترده ای از تونل های غیر قانونی بداخل مصر است که ستیزه گران حماس و نیز غیر نظامیان از آنها برای قاچاق تدارکات استفاده می کنند

ارتش اسراییل در حملات هوایی روزهای گذشته، این تونل ها را هدف گرفته است.

اسراییلیان حملات را امروز، چهارشنبه، متوقف ساختند تا اجازه دهند کامیون های حامل غذا و تدارکات اساسی دیگر وارد نوار غزه شوند. حماس نیز در این مدت شلیک راکت به اسراییل را متوقف ساخت.

مقامات اسراییلی گفتند آنها در روزهای آینده آتش بس های موقت را بررسی خواهند کرد.

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد از تصمیم اسراییل به متوقف ساختن حملات استقبال کرد، اما همچنین گفت این توقف کوتاه برای پاسخگویی به بحران انسانی کافی نیست.

نگرانی از کمبود غذا، آب و دارو در غزه شدت گرفته است. اسراییل همچنین به دلیل وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان در جریان عملیات ۱۲ روزه علیه حماس، با انتقادهای شدید بین المللی روبرو شده است.

قرار بود کابینه امنیتی اسراییل امروز، چهارشنبه، جلسه ای تشکیل دهد و درباره توسعه عملیات نظامی در غزه، با دادن اجازه ورود نیروهای اسراییلی به مراکز شهری، بحث کند.

در این میان، ارتش اسراییل گفت در حملات هوایی و توپخانه شبانه، ۴۰ هدف حماس زیر آتش قرار گرفتند. مقامات بهداشت در غزه می گویند در جدید ترین حملات اسراییل دست کم هشت تن کشته شدند. یک گروه بین المللی امداد گفت یکی از کارمندان آن در حمله هوایی کشته شد.

راکت های حماس نیز به جنوب اسراییل برخورد کرد، اما ظاهرا تلفاتی ببار نیامد.

روز سه شنبه، در گلوله باران اسراییل حدود ۴۰ فلسطینی در یک مدرسه سازمان ملل متحد در غزه، که صدها نفر در آن پناه گرفته اند، کشته شدند.

اسراییل گفت حمله به مدرسه پاسخ به آتش خمپاره از داخل آن بود و ستیزه گران حماس را متهم کرد که از مدارس، مساجد و دیگر مکان های غیر نظامی برای مخفی شدن استفاده می کنند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفت غیر قابل قبول است که چنین حملاتی در نزدیکی تاسیسات سازمان ملل متحد صورت گیرد، و مقامات سازمان ملل خواستند در این باره تحقیق شود.

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به آمریکاییان، از جمله خبرنگاران و امدادگران هشدار داد از سفر به نوار غزه خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG