لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: ایران بزرگترین چالش برای دولت آینده است


مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ایران را بزرگترین چالش در خاورمیانه برای دولت آینده باراک اوباما رییس جمهوری منتخب توصیف کرده است.

استیفن هادلی، امروز، چهارشنبه، در سخنانی در واشنگتن، علیه ورود به مذاکره با ایران - اقدامی که آقای اوباما می گوید بررسی خواهد کرد – هشدار داد و گفت: دولت جدید در همکاری با شریکان اروپایی فرصت خواهد داشت تحریم های سخت تری علیه ایران وضع کند.

هادلی گفت دولت اوباما در کوشش برای برقراری صلح در افغانستان و در بقیه منطقه همچنان باید تثبیت پاکستان را به یک ارجحیت تبدیل کند. او گفت طالبان همچنان تهدیدی جدی در افغانستان است و رزمند گان آنها پناهگاهی امن در سوی دیگر مرز، در پاکستان، پیدا کرده اند.

در مورد وقایع جاری درغزه، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت علی رغم خشونت در منطقه، ممکن است بزرگترین فرصت برقراری صلح بین اسراییلیان و فلسطینیان برای دولت جدید فراهم آمده باشد.

او گفت تیم اوباما باید روندی را که پرزیدنت بوش در جریان مذاکرات با دو طرف در سال ۲۰۰۷ آغاز کرد ادامه دهد، به این معنا که به ساختن نهادهای دمراتیک یک حکومت آینده فلسطینی ادامه دهد، و برای گفت و گو درباره صلح از مذاکرات محرمامه و دو جانبه بین آنها استفاده کند.

استیفن هادلی همچنین نسبت به چالش های روسیه هشدار داد و یاد آور شد که ایالات متحده در برخی از مسائل با روسیه همکاری کرده است. اما گفت شکست روسیه در احترام به حقوق مردم و همسایگانش، مشارکت دو کشور را محدود می کند.

هادلی گفت اگر روسیه به تهدید همسایگانش ادامه دهد و از نیاز آنها به انرژی به سود خود بهره برداری کند، آرمان های کسب نفوذ جهانی بیشتر را به خطر خواهد انداخت.

هادلی کوشش های پرزیدنت بوش برای مقابله با تهدید جهانی تروریسم را ستود و گفت بزرگترین تهدید برای آمریکا این امکان است که تروریست ها به خطرناکترین تسلیحات جهان دست پیدا کنند.

XS
SM
MD
LG