لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

پایان سفر آقای سارکوزی به خاورمیانه


سفر چهل ساعته ريیس جمهوری فرانسه به خاورمیانه پایان گرفت. در حال حاضر صحبت از یک آتش بس سه ساعته در روز است و به معنايی در ساعات باقی مانده عملیات نظامی ادامه خواهد داشت. هنوزروشن نیست در برابر خواست بین المللی از جمله فرانسه و در کلام آقای کوشنر که خواهان فوری آتش بس شده، وضعیت کنونی در چه زمانی تغییر خواهد کرد. آقای کوشنر روز گذشته درنیویورک بود زیرا فرانسه در ماه ژانویه ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل را به عهده دارد.

آقای سارکوزی در پایان سفرش می گوید وی اطمینان دارد که به زودی دیداری بین دو هیات مصری و اسرايیلی انجام خواهد گرفت. در پاریس گفته شده که در ابتکارات تازه، ترکیه نیز خواهان ایفای نقش شده و سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در برابر این سئوال که تا چه حد احتمال کمکهای ایران برای این پرونده وجود دارد، پاسخ داد تمایلات مثبت و مورد نیاز همیشه چاره ساز بوده و هست اما باید هماهنگی را مد نظر قرار داد.

آقای سارکوزی در این سفر با تمام دولتمردان سیاسی در منطقه گفتگو کرد و بعد از دیدارش با آقای بشار اسد بدون برنامه قبلی مجددا به مصر بازگشت. آقای سارکوزی بعد از ملاقاتش با پرزیدنت محمود عباس گفت من آنچه را که باید به عنوان دوست به اسرايیل بگویم اینجا تکرار می کنم وآن اینکه ما راه حل نظامی زمینی اسرايیل و در عین حال رفتار حماس یعنی پرتاب راکت به سمت خاک اسرايیل را محکوم می کنیم.

در خبرها آمده که اتحادیه اروپا در پی کسب آتش بس می تواند سپاه ناظر بین المللی به محل اعزام دارد. روز گذشته روزنامه لیبراسیون نوشته بود جنگ در غزه در پشت درب های بسته در جریان است.

در محافل دیپلماتیک گفته می شود که حزب الله از دخالت و پیوستن به حماس خودداری می کند. یکی از روسای بنیاد یهودیان فرانسه گفته است جنگ با حماس، جنگ با مردم فلسطینی نیست.

حزب سوسیالیست فرانسه ضمن ضرورت انجام سفر و تلاش های آقای سارکوزی اعلام کرده است که باید موضوع در مجلس این کشور مطرح شود وبه گفته اعضای این حزب آقای سارکوزی نباید یکه وتنها به مساله بپردازد. وزیر سابق خارجه آقای اوبر ودرین معتقد است باید با حماس وارد گفتگو شد.

بسیاری باور دارند که سوریه وآقای بشار اسد می توانند نقش موثری داشته باشند. منابع آگاه پنهان نمی کنند که جدا از مصر وسوریه، روسیه، نروژ و طبیعتا اتحادیه اروپا به ریاست دوره ای جمهوری چک در حال گفتگو هستند. آقای خاوير سولانا دبیر ارشد کمیسیون اتحادیه اروپا در طول سفر آقای سارکوزی، ريیس جمهور فرانسه را همراهی می کرد. روز پنجشنبه خانم آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز به دیدار آقای سارکوزی خواهد آمد.

در روزنامه عصر امروز لوموند به نقل از سازمان ملل آمده در غزه بحران انسانی بیداد می کند، همین روزنامه از قول آقای سارکوزی می نویسد وقتی کسی مسئولیت دولتی و سیاسی دارد در برابر تلویزیون نمی شیند و دست روی دست نمی گذارد.

در فرانسه تظاهرات گوناگونی در پی همدردی با مردم غزه انجام گرفت. بسیاری از آشنایان به منطقه می گویند اختلافات کنونی به هیچ وجه مذهبی نبوده و صرفا سیاسی است.

XS
SM
MD
LG