لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

نخست وزیر هند: برخی از آژانس های رسمی پاکستان از مهاجمان در مومبای (بمبئی سابق) حمایت می کردند


مان موهان سینگ نخست وزیر هند می گوید تروریست هایی که به حمله مرگبار در مومبای )بمبئی سابق) در ماه نوامبر دست زدند «باید از حمایت برخی از آژانس های رسمی در پاکستان برخوردار می بودند.»

سینگ این اتهام را امروز، سه شنبه، در جریان یک کنفرانس امنیتی در دهلی نو وارد آورد و ادعا کرد اسلام آباد «به طبل جنگ» می کوبد. او همچنین مردم هند را که از زمان حملات «یکپارچه» باقی مانده اند ستود.

وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه ای گفته های سينگ را یک «تهاجم تبلیغاتی» نامیده و رد کرده است. و وزیر اطلاعات آن کشور خواسته است دو کشور به ملامت کردن یکدیگر پایان دهند.

هند ديروز مدارکی ارايه داد که ثابت می کند حملات مومبای به وسیله اتباع پاکستانی، که گروه ستیزه گر لشکر طیبه آنها را مسلح کرده و آموزش داده بود، صورت گرفت.

مقامات هند می گویند اطلاعات، جزییاتی را که تنها مرد مسلح بازمانده در اختیار بازجویان قرار داد، مکالمات بین تیراندازان و راهنمایان آنها در پاکستان، و اطلاعات جمع آوری شده از تلفن های ماهواره ای را شامل می شود.

دهلی نو همچنین یافته های چندین کشور دیگر، از جمله ایالات متحده، را ارايه داده است و بر فشار بین المللی بر اسلام آیاد برای سرکوب تروریست ها می افزاید .

وزیر امور خارجه هند حملات نوامبر را، که در آن نزدیک به ۱۷۰ تن کشته شدند «یک جنایت نابخشودنی» نامید.

سینگ گفته است او امیدوار است پاکستان به خود بیاید و مظنونین حمله را برای محاکمه در هند تحویل دهد.

رهبران پاکستان استرداد مظنونین احتمالی را رد کرده اند، و می گویند بین آنها و هند پیمانی که چنین کاری را اجازه دهد وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG