لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

گزارش تحليلی: مروری بر مهمترين رويداد ورزشی سالی که گذشت، ۲۹مين دوره بازيهای المپيک  ۲۰۰۸ پکن


اين بازيها برای کشورميزبان و هم برای شرکت کنندگان ديگر پر ثمر بود. اما سهم ورزش ايران در المپيک پکن تنها به دو مدال بود.

مدال طلای هادی ساعی، قهرمان تکواندوی جهان و نشان برنز مراد محمدی در ورزش اول ايران در کشتی سهم ايران از ۲۹ مين دوره ی بايهای تابستانی المپيک – پکن بود.

المپيک پکن با وجود نگرانی که از بابت مسائل امنيتی، کارنامه نامناسب چين در حقوق بشر و همينطور آلودگی هوای شهر پکن،در نهايت به بهترين نحو برگزار شد و اين خبرهای ورزشی بودند که تيتر اصلی خبرها را تشکيل ميدادند.

المپيک پکن طی مراسمی با شکوه ساعت ۸ عصر روز هشتمِ هشتمين ماه سال ۲۰۰۸ افتتاح شد. مراسم گشايش اين المپيک در ورزشگاه آشيانه پرنده، با آتش بازيی که آسمان پايتخت چين را روشن نمود، آغاز شد. در فرهنگ چين، ۸ عددی خوش يمن محسوب می شود و طراحان اين المپيک نيز اميدوار بودند، طی ۱۶ روز اين رقابتها بخت يار آنان باشد.

پيش از آغاز المپيک، نگرانی هايی مبنی بر آلودگی هوا و وضعيت حقوق بشر در چين وجود داشت. اما طی برگزاری بازيها، وضعيت آب و هوا تاثير چندانی بر کارايی ورزشکاران نگذاشت.

در پايان اين رقابتها نام دو ورزشکار در سر خط روزنامه ها درخشيد.مايکل فلپس اسطوره ی شنای آمريکا و يوسين بولت جامائيکايی سريعترين دونده جهان، که شکست ناپذيری آنها نامشان را در ورزش جاودانه کرد . فلپس با کسب ۸ مدال طلا رکورد کسب مدالهای طلا در يک دوره از المپيکرا به خود اختصاص داد .

مايکل فلپس، با ثبت اين حد نصاب ، رکورد مارک اسپيتز، شناگر دهه ۷۰ آمريکا را شکست.اسپيتز در المپيک ۱۹۷۲ مونيخ ۷ مدال طلا بر گردن آويخته بود و برای مدت ۳۶ سال پيشتاز مدال آوران المپيک در جهان شناخته ميشد. اما مايکل فلپس نمايشی به مراتب درخشان تر از او در اين دوره از خود ارائه داد.


بی شک ديگر قهرمان اين المپيک يوسين بولت دونده جامائيکايی است. بولت که با شکستن ۳ رکورد جهان در دووميدانی ۳ گردن آويز طلا کسب کرد ديگر شگفتی سازاين بازيها بود.

يوسين بولت، در دوی يکصد متر سرعت با ثبت زمان ۹ ثانيه و ۶۹ صدم ثانيه رکورد جهان را بار ديگر ترقی داد. او در دوی ۲۰۰ متر نيز رکورد ۱۲ ساله ی مايکل جانسون را بهبود بخشيد و حد نصاب ۱۹ ثانيه و ۳۰ صدم ثانيه را از خود بجا گذاشت. اين گلوله درخشان جامائيکا سومين مدال طلای خود را در دوی ۴ در ۱۰۰ متر کسب نمود و رکورد جديد ديگری به ثبت رساند.


ژاک روگ رئيس کميته بين المللی المپيک- IOC درمورد نحوه ی ابراز خوشحالی بولت پس از پيروزی هايش ابراز ناخشنودی کرد ولی بولت تاکيد کرد- او هيچگاه سبک در ابراز خوشحالی اش تغييری نخواهد داد. او در پاسخ به اظهارات ژاک روگ چنين ميگويد:من از اينکه خودم باشم لذت ميبرم. من سعی ميکنم هميشه خودم باشم و از آنچه که هستم راضيم. به همين دليل خيلی راحت و بدون نگرانی به شما ميگويم که من خودم را عوض نخواهم کرد. چون مشکلی با اين ابراز خوشحالی ام نمی بينم. خيلی از مردم دوست دارند مرا اينجور که هستم ببينند. خوب اين تو شخصيت من است.دو وميدانی کاران جامائيکا در رقابتهای المپيک پکن ۱۱ مدال کسب کردند و در ۴ رقابت به نشان طلا وعنوان نخست رسيدند. دوی سرعت ۱۰۰ متر- ۲۰۰ و ۴۰۰ متر و ۴ در ۱۰۰ متر امدادي.

ناکامی دوندگان آمريکايينمايش نه چندان درخشان


تايسون گای دونده ی دوی های سرعت آمريکا، نشان از ضعف تيم دو و ميدانی اينکشور در اين دوره داشت. گای در رقابتهای دوی ۱۰۰ متر، در مرحله نيمه نهايی از گردونه مسابقات خارج شد و آمريکا فرصت کسب مقام در دوی سرعت را از دست داد. دوندگان سرعت آمريکا، آخرين باری که دست خالی و بدون کسب مدال از رقابتهای المپيک به کشورشان بازگشتند، مسابقات دو وميدانی المپيک ۱۹۷۶ مونترال بود.رکوردی يکصد ساله

اما بريتانيايی ها بهانه های بيشتری برای خوشحالی داشتند. آنها نسبت به دوره های گذشته جايگاه بهتری در رقابتهای المپيک تابستانی کسب نمودند . دوچرخه سواران بريتانيا براستی در اين دوره درخشيدند. آنها با ۸ مدال طلا، ۴ نشان نقره و ۲ مدال برنز به کشورشان بازگشتند. نيکول کوک با کسب عنوان نخست رشته دوچرخه سواری جاده ، سيلِ مدال های ورزشکاران زنان بريتانيا را جاری نمود. بغير از مسابقات جاده، تيم دوچرخه سواری بريتانيا، پيشتاز مطلق رقابتهای دوچرخه سواری پيست هم بود. در مسابقات پيست مردان کريس هوی با کسب سومين مدال طلای خود، در رشته اسپرينت،

با رکورد يکصد ساله ی دوچرخه سواری بريتانيا درالمپيک مساوی کرد. کريس هوی چنين احساس خود را بيان می نمايد: اين سيلی از احساس و شوردر رگهای آدم جاری ميکند. احساسی است که وقتی آدم بسختی برای يک چيز ارزشمندی تلاش کرده باشد و بعد به حق خودش برسد، در آدم بوجود می آيد.در رقابتهای دوچرخه سواری بانوان نيز، ويکتوريا پندلتون در رشته اسپرينت موفق به کسب مدال طلا شد. رکابزنان بريتانيا با عملکردی درخشان، و کسب مقام چهارم تيمی، بهترين نتيجه را در طی يکصد سال حضور خود در المپيک بدست آوردند.

استعدادهای نو ظهوردر المپيک پکن

بازيهای تابستانی ۲۰۰۸ پکن همچنين شاهد ظهور کشورهايی بود که تاکنون درخشش چندانی در المپيک نداشتند. بنجامين بوکپتی، اولين ورزشکار از کشور توگو بود که موفق به کسب نخستين مدال آنکشور در المپيک شد. وی مدال برنزش را در رقابتهای قايق رانی کانو، رشته اسلالوم کلاس يک مردان بدست آورد.

و همچنين آبهيناو پندرا از هند با کسب مقام اول در رقابتهای تيراندازی تفنگ بادی ۱۰ متر، نخستين نشان طلا و مقام نخست را در تاريخ ورزش های انفرادی هند در المپيک به خود اختصاص داد.

کسب مدال طلا المپيک و جدال با سرطان

از موفق ترين ورزشکاران اين المپيک مارتن فان در وايگن، شناگر هلندی بود. او که همچنان ، با سرطان ريه دست و پنجه نرم ميکند و در حاليکه پزشکان معالج، از انجام عمل جراحی وی ابراز نااميدی کرده اند، در رقابتهای شنای استقامت، موفق به کسب مدال طلا در شنای ۱۰ کيلومتر آبهای آزاد شد.

سياست و المپيک

اما همچون دوره های گذشته بازيهای المپيک، سياست و مسائل مربوط به آن ، ايندوره از رقابتهای المپيک را نيز تحت شعاع قرار داد. کاروان ورزشی گرجستان بيشترين تأثير را از اتفاقات خارج از چين متحمل شد. درآستانه اين رقابت ها، روسيه و گرجستان درگير جنگی چند روزه بر سر منطقه ی اوستيای جنوبی شدند که منجر به کشته شدن صد ها نفر شد. با اينحال ورزشکاران گرجستانی تصميم گرفتند در چين بمانند و به رقابت ها ادامه دهند.

مشکل ديگری نيز در چين گريبان گير تماشاچيان و مشتاقان ورزش بود. در ادامه بازيهای تابستانی پکن ، بسياری از تماشاچيان از وضعيت تهيه ی بليط شکايت داشتند. همچنين نارضايتی هايی در مورد ميزان بالای تشکيلات امنيتی و همچنين کمبود امکانات تفريحی برای بازديدکنندگان وجود داشت. جالب آنکه ميهمانان هلندی، چنين مشکلی نداشتند. کميته ملی المپيک هلند، برای طرفداران کاروان ورزشی خود امکانات تفريحی در خانه هلند در باغ سفارت آنکشور فراهم آورده بود. تيم هاکی زنان هلند پس از کسب مدال طلا بهمراه هزاران طرفدار خود مراسم تفريحی باشکوهی برگزار کردند که تا نيمه شب به طول انجاميد. گفته های نا اومی فان اس ، بازيکن تيم ملی هاکی روچمن هلند نيز در اين جشن شنيدنی است: نگاه کنيد چقدر آدم اينجاست، ديدن اين همه طرفدار که ما را تشويق می کنند خيلی انرژی بخش و با شکوه است. اين جشن اندکی متفاوت از جشنهای متداول در پکن بود اما قطعاً باشکوه ترين مراسم در المپيک پکن نبود.

چين در صدر جدول توزيع مدالها

در پايان بازيها، اين چين بود که جشنی به مراتب بسيار باشکوه تر و همچنين متعارف تر برگزار کرد.

چين با کسب مجموع۱۰۰ مدال شامل ۵۱ مدال طلا، ۲۱ مدال نقره و ۲۸ مدال برنز سرانجام از ايالات متحده آمريکا پيشی گرفت. چينی ها در رشته های مختلفی موفق به کسب مقام شد.از جمله در شيرجه با کسب ۱۱ مدال خوش درخشيدند. چين همچنين اولين مدال خود را در رقابتهای شنای المپيک کسب کرد. ليو ژيگ با موفقيت در شنای پروانه ی ۲۰۰ متر زنان ، با ثبت رکوردی جهاني- شهروندان چينی را به وجد آورد.


اما خروج ليو ژيانگ، ستاره ی دو و ميدانی چين، از رقابتهای دوی ۱۱۰ متر با مانع به دليل آسيب ديدگی اش ، برای کشور ميزبان، بسيار تلخ و نا اميد کننده بود. در جدول توزيع مدالها ايالات متحده ، در رده ی دوم پس از چين قرار گرفت.

اما ستارگان بسکتبال آمريکا با کسب اولين مدال طلا پس از المپيک ۲۰۰۰ سيدني- بارديگر خوش درخشيدند. اين موفقيت برای بازيکنان NBA مرهمی بود بر زخم شکستهايشان در المپيک آتن و ناکامی در دو دوره مسابقات قهرمانی جهان، کوبی برايانت، عنوان دار ارزشمندترين بازيکن NBA و تيم ملی آمريکا، خوشحالی خود را اين چنين با طرفدارانش تقسيم ميکند: احساس بسيار خوبيست. ما مدت طولانی در انتظار چنين پيروزی بوديم. دوباره به صدر برگشتيم. اين همه آن چيزيست که ميخواهم بگويم، چيزی که ما مستحقش بوديم- قهرمانی بود.

تيم بسکتبال آمريکا مدال طلای خود را در عصر روز پايانی و پيش از مراسم اختتاميه کسب کرد.

اختتاميه

مراسم پايانی ۲۹ مين دوره بازيهای تابستانی پکن،همچون مراسم گشايش آن، بهمراه آتش بازی باشکوهی، به رقابتهای ۱۶ روزه ی المپيک ۲۰۰۸ مهمترين و ارزشمندترين رويداد ورزشی جهان، پايان داد.

برنامه ريزان المپيک سال ۲۰۱۲ لندن که برای دريافت پرچم بازيها، در اين مراسم حضور داشتند اميد دارند تا بتوانند همچون چين ،ميزبان شايسته ای باشند. اما با توجه به بحران اقتصادی در جهان و کمبود بودجه، احتمال ميرود مراسم المپيک لندن از شکوه کمتری نسبت به المپيک پکن برخوردار باشد. بااينحال مراسم المپيک پکن و توانايی مردم منظم و پر شور آنکشور در برگزاری باشکوه اين بازيها، همچنان الگويی برای کشورهای ميزبان المپيک در آينده خواهد بود.

XS
SM
MD
LG