لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

هیاتی از حماس برای گفت وگو  در مورد امکان ترک مخاصمه با اسراییل به مصر رفت


یک هیات حماس برای گفت و گو با میانجیگران مصری در مورد امکان ترک مخاصمه با اسراییل به قاهره رفته است.

قرار است عمر سلیمان، مسئول سازمان اطلاعات و امنیت مصر، با هیات فلسطینی به سرپرستی دو رهبر سیاسی حماس ملاقات کند.

تلویزیون العربیه می گوید اسراییل از خروج دو رهبر دیگر حماس از غزه برای شرکت در مذاکرات جلوگیری کرد.

مقامات حماس می گویند این گروه آتش بس را فقط در صورتی بررسی خواهد کرد که اسراییل به هجوم در غزه پایان دهد و مرزهای آن را دوباره باز کند.

اهود اولمرت وزیر افاع اسراییل گفته است هجوم ادامه خواهد یافت تا اسراییل به هدف تامین «صلح و آرامش» برای ساکنان جنوب اسراییل برسد.

در این میان، قرار است امشب، سه شنبه، شورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل جلسه دهد و به بررسی قطعنامه ای که رهبران عرب پیشنهاد کرده اند بپردازد. قطعنامه از اسراییل می خواهد به حمله در غزه پایان دهد.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، همراه با وزیران امور خارجه چندین کشور اروپايی و خاورمیانه در مذاکرات حضور خواهد داشت.

رهبران عرب امیدوار هستند آتش بس پیشنهادی آنها با مخالفت آمریکا روبرو نشود. ایالات متحده پیش نویس های قبلی را که در آن به حملات راکتی حماس به اسرايیل اشاره نمی شد رد کرده است.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا نیز در جلسه حضور خواهد داشت. یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید رایس سعی خواهد کرد برای دست یابی به آتش بس کوشش های بیشتری به کار برد، اما رایزنی با دوستان و متحدان آمریکا در مورد آتش بس، در کانون دیدارهای او در نیویورک قرار خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG