لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

یک مقام صلیب سرخ می گويد وضع در غزه به یک بحران انسانی تبدیل شده است


منابع پزشکی فلسطینی می گویند در حمله اسراییل در نزدیکی یک مدرسه سازمان ملل متحد در غزه، دست کم ۴۰ تن کشته شده اند.

این دومین گزارشی است که در مورد حمله به یک مدرسه در غزه، در یازدهمین روز حمله اسراییل علیه ستیزه گران حماس می رسد. مسئولان پزشکی می گویند در حمله دیگری چند ساعت زودتر، دو تن کشته شدند.

فلسطینیان می گویند مردم برای فرار از بمباران های اسراییل در ساختمان ها پناه می گیرند.

اسراییل حماس را متهم کرده است که از مدارس، مساجد، و دیگر محل های غیر نظامی برای مخفی شدن استفاده می کنتد.

حملات گسترده زمینی و هوايی نزدیک به ۶۰۰ کشته بر جا گذاشته است، و مقامات سازمان ملل متحد تخمین می زنند که یک چهارم قربانیان غیر نظامی بودند. بسیاری از کشته شدگان کودک هستند. حدود ۲۵۰۰ نفر نیز مجروح شده اند.

یک مقام کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو می گوید وضع در غزه به یک بحران انسانی تمام عیار تبدیل شده است. یک سخنگوی صلیب سرخ در غزه می گوید وضع بسیار مهلک است، و بیمارستان ها قادر نیستند به مداوای مجروحین بپردازند.

شاهدان می گویند نیروهای اسراییلی به داخل شهر خان یونس در جنوب غزه حرکت کرده اند. به گفته آنها نبرد در حومه شهر غزه و نیز در اطراف اردوگاه آوارگان جبلیه شدت گرفته است.

اسراییل می گوید از آغاز هجوم زمینی در روز شنبه ، ۱۳۰ ستیزه گر را کشته است. اهود باراک وزیر دفاع اسراییل گفت عملیات در غزه ادامه خواهد یافت تا اسراییل «صلح و آرامش» را برای ساکنان جنوب اسراییل، که هدف حملات راکتی حماس بوده است، فراهم آورد.

تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا، و فرستاده گروه چهارگانه صلح خاورمیانه، امروز، سه شنبه، گفت اگر تونل هایی که برای حمل اسلحه از مصر به غزه استفاده به کار می روند بسته شوند، برقراری آتش بس فوری ممکن خواهد شد.

در سراسر عملیات جاری، حماس به پرتاب راکت به جنوب اسراییل ادامه داده و چهار اسراییلی را کشته است.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه امروز به عنوان بخشی از تور دیپلماتیکی خود به منطقه، در دمشق با بشار اسد رییس جمهوری سوریه ملاقات کرد و گفت همتای سوری او می تواند نقش مهمی در زیر فشار گذاشتن حماس برای پایان دادن به حملات راکتی به جنوب اسراییل بازی کند. اسد حمله اسراییل را «تجاوزی وحشیانه» نامید.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین می گوید پکن یک میلیون دلار کمک برای تشکیلات خود گردان فلسطینی خواهد فرستاد.

XS
SM
MD
LG