لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

دولت اسلام آباد در حال بررسی شواهدی است که دولت هند در مورد دخالت پاکستان در حملات تروريستی بمبئی ارائه کرده است


دولت اسلام آباد می گويد در حال بررسی شواهدی است که دولت هند در مورد دخالت پاکستان در حملات تروريستی بمبئی ارائه کرده است.

يانيهء وزارت خارجهء که روز دوشنبه به پاکستان تسليم شد اشاره می کند که شواهدی دال بر ارتباط عاملان حملات مرگبار ماه نوامبرِ شهر بمبئی با «عناصری در پاکستان» به دست آمده است. وزير خارجهء هند حملات مذکور را که بيش از ١٧٠ کشته بر جا گذاشت، جنايتی «غيرقابل بخشش» توصيف کرده است.

پراناب موخرجی، وزير خارجهء هند امروز در يک کنفرانس خبری اعلام کرد شواهد و مدارک حاکی از ارتباط ميان عوامل حملات تروريستی ماه نوامبر در شهر بمبئی، با «عناصری در پاکستان» را روز دوشنبه در اختيار دولت پاکستان قرار داده، و کشورهای دوست را نيز در جريان امر گذاشته است.

موخرجی افزود جزئيات رويدادهای بمبئی، و نتايجی را که تا کنون از تحقيقات و بازرسی ها به دست آمده است، با وزيران خارجهء کشورهای سراسر جهان کتباً در ميان گذاشته است.

حملهء بيست و ششم نوامبر ٢٠٠٨ مردان مسلح و گروگانگيری سه روزه در چند مرکز بزرگ مالی، ايستگاههای قطار، و دو هتل پنج ستاره در شهر بمبئی هند، دستکم يکصد و هفتاد کشته برجا گذاشت.

در جريان بازجويی از تنها مظنون زندهء اين واقعه، شواهد و مدارکی از جمله مقاديری اسلحه و تلفن های ماهواره ای به دست آمده است. بر اساس شواهد موجود، هند يک گروه اسلامی پاکستانی موسوم به لشکر طيبه را عامل گروگانگيری می داند.

پاکستان اعلام کرد دستکم دو متهم به طراحی حملات را دستگير کرده؛ و دستور تعطيل کليهء شعب سازمان خيريه ای را داده است که به نظر می رسد بودجهء گروه لشکر طيبه را تأمين می کند. گروگانگيری ماه نوامبر بار ديگر به تنش ميان هند و پاکستان دامن زد. دو کشور همسايه از زمان استقلال در سال ١٩٤٧ سه بار رو در روی يکديگر ايستاده و تا آستانهء جنگی تمام عيار پيش رفته اند.

دهلی نو از دولت اسلام آباد خواسته است تا دو متهم پاکستانی را به آن کشور تسليم کند؛ و گروههای تروريستی را که می گويد در سراسر مرز دو کشور پايگاه دارند، متلاشی کند.

هند می گويد اطلاعات موجود را از محمد اجمل قصاب، تنها فرد مسلحی که در جريان درگيری گروگانگيران با پليس هند زنده مانده، به دست آورده است. گفته می شود اين فرد در اعترافات خود از ٩ نفر ديگر، که همگی پاکستانی اند، نام برده، و گفته است آنها در پاکستان آموزش نظامی ديده اند، و مربيان شان هنوز در آن کشور هستند.

وزير خارجهء هند، رويداد ماه نوامبر را جنايتی نابخشودنی خواند؛ و از دولت پاکستان خواست تا تعهد دوجانبه ای برای ريشه کن کردن تروريست ها در مرزهايش با هند بدهد.

در همين حال، ريچارد باوچر معاون وزارت خارجهء آمريکا روز دوشنبه وارد پاکستان شد؛ و با مقامات بلندپايهء آن کشور ديدار و گفتگو کرد. گفته می شود حل و فصل تنش های اخير ميان آن کشور با هند در کانون گفتگوهای مقامات دو کشور قرار دارد.

XS
SM
MD
LG