لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۹:۳۷

گزارش: بررسی نقش روزنامه کيهان در تعيين خط مشی سياسی نهادهای دولتی ايران


وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری با صدور اطلاعیه ای، دفتر «تحکیم وحدت» را «غیرقانونی» معرفی کرد. در این اطلاعیه آمده است که این جنبش دانشجویی غیرقانونی است و بیانیه اخیر آن در مورد خشونت های غزه قابل پذیرش نیست. در بخشهایی از این بیانیه، رفتار حماس درباره استفاده از اماکن عمومی برای پرتاب موشک مورد سرزنش واقع شده است. انتشار بخشی از این اطلاعیه در روزنامه «کارگزاران»، سبب توقیف این روزنامه شد. سازمان گزارشگران بدون مرز، با صدور بیانیه ای برخوردهای اخیر صورت گرفته در خصوص توقیف روزنامه کارگزاران و حمله به خانه شیرین عبادی را محکوم کرده است. رضا معینی مسئول بخش فارسی سازمان «گزارشگران بدون مرز»، در مورد بیانیه این سازمان و نقش روزنامه «کیهان» در تعیین خط مشی سیاسی نهادهای دولتی ایران توضیحاتی داده است.

رضا معینی:واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران، به ویژه در شرایط امروز برای فرار از مشکلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی در کشور، رویدادهای بین المللی را به نوعی وجه المصالحه قرار می دهد، سو استفاده می کند تا بتواند نوعی سرکوب و فشار را بر جامعه مدنی، به ویژه بر مطبوعات وارد کند که نمونه آن را در همین دو سه روز اخیر با بستن روزنامه« کارگزاران» و حمله به خانه خانم شیرین عبادی دیدیم.

صدای آمریکا:امروز خبرنامه «امیرکبیر» در گزارشی اشاره کرده که روزنامه «کیهان» با جوسازی کاذب در هفته گذشته، باعث شده که روزنامه «کارگزاران» تعطیل شود، به دلیل چاپ بخشی از بیانیه دفتر «تحکیم وحدت» که در آن بیانیه، خشونت و قربانی کردن غیرنظامیان را از هر دو سو محکوم کرده بود، و این خبرنامه یادآور می شود که «کیهان» در مطلب امروز خود نیز به طور غیر مستقیم خواستار بازداشت اعضای دفتر «تحکیم وحدت» شده و از هم اکنون در سناریوی خود، اتهام پرونده، سیر دادرسی و مجازات را تعیین کرده، به نظر شما نقش روزنامه «کیهان» در این بین چیست؟

رضا معینی:واقعیت این است که روزنامه کیهان، بر خلاف آنچه اسمش هست، یک نهاد امنیتی است که از سال های پیش، توسط بخشی از شکنجه گران و بازجویان وزارت اطلاعات، اداره، هدایت و پیش برده می شود. آنگونه که در سال هایی که قتل های زنجیره ای روی داد، روزنامه نگاران ایرانی، از این نهاد به عنوان بخش رسانه ای «قاتلان زنجیره ای» نام می بردند. اما متاسفانه امروز «کیهانی» شدن و «کیهانیزاسیون» ایران شروع شده، و بیش از بیست و پنج نشریه، سایت مربوط به نهادهای امنیتی و دولت جمهوری اسلامی ایران به ویژه، سایت رسمی وزارت ارشاد اسلامی یا به طور مشخص تر خواسته باشم بگویم «ایرنا» خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، عملا به پرونده سازی علیه جنبش مدنی و روزنامه ها اقدام می کند، در این رابطه به طور مشخص یک واقعیت را ما باید ببینیم و آن اینکه در ایران، در طی دو سه هفته گذشته، همین بیست و چند روزنامه و نشریه به طور مداوم در حال تبلیغ «جنگ» و تبلیغ «آدمکشی» در ایران هستند. در عین حال یک روزنامه، هشت خط از یک بیانیه را، که این بیانیه در دفاع از صلح و محکوم کردن کشتار غیر نظامیان بوده منتشر می کند و آن روزنامه را می گیرند و عملا توقیف می کنند. در عین حال واقعیت این است که همواره در ایران روزنامه هایی مثل «کیهان» و به ویژه «کیهان» پرونده سازی کرده، آماده کرده، بازجویی های دیگران را مورد استفاده قرار داده، در بازجویی های روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان دخالت داشته، شرکت کرده، و این آن چیزی است که گزارشگران بدون مرز، دقیقا از سالها پیش، نه به عنوان نشریه، که به عنوان نشریات «مرگ آفرین» و «کین پراکن» نام برده و قابل توجه است که من بگویم که همکاران آقای حسین شریعتمداری در «رواندا» که کشتار و قتل عام را توصیه کرده بودند، هم اکنون در زندان تشریف دارند.

صدای آمریکا:آقای معینی، به گفته برخی آگاهان سیاسی، روزنامه کیهان، همواره نقش مدعی العموم را بازی کرده و به نوعی وظیفه سیاست گذاری را در عرصه جامعه ایفا می کند، به نظر شما، این مصونیتی که همواره، روزنامه کیهان از آن برخوردار است، از کجا ناشی شده و به کدام نهاد وصل است؟

رضا معینی:خیلی مشخص و معین، روزنامه کیهان با مدیریت آقای حسین شریعتمداری، نمایندگی ولی فقیه در ایران است. مسایل بین المللی که در هر گوشه جهان روی می دهد، روزنامه کیهان و دیگر نشریات آن را طرح می کنند، نیروهای امنیتی از آن استفاده می کنند، مسایل بین المللی مانند، مساله اتمی ایران، که خود به خود یک نوع ممنوعیت را برای همه نشریات و روزنامه نگاران در نظر گرفته، و به ویژه آن چه که بنا بر اطلاعات ما این حرکت از پیش تعیین شده بود، وقتی که فرماندهان سپاه، عملا دستور حمله و توجیه «سیزدهم آبان» و تسخیر «سفارتخانه ها» را طرح می کنند، خیلی طبیعی است که با «بسیج» که سازماندهی شده از طرف «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» است، این حرکت را بتوانند پیش ببرند. آنچه ما در این اطلاعیه گفتیم، راه انداختن دسته های تظاهرات، همواره بوده در حکومت های «ایدئولوژیک» از بسیج و دیگر نیروها، این گونه استفاده می کردند، منزل خانم عبادی مورد حمله قرار می گیرد، روزنامه ها تعطیل می شوند، روزنامه نگاران تهدید می شوند، و عملا امروز دیگر نهادها نیز به دنبال آن و به دستور آقای حسین شریعتمداری و همکاران اطلاعاتی شان در معرض خطر قرار گرفتند.

XS
SM
MD
LG