لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

خبرهای کوتاه از ايران


مردم معترض به بازداشت دهها تن از اعضای هیات های زنجیر زنی خمینی شهر(همایون شهر سابق)، صبح امروز، دوشنبه، تجمعی در مقابل فرمانداری این شهر برگزار کردند که با دخالت نیروی انتظامی به تشنج کشیده شد. روز گذشته در خمینی شهر، دسته ای مذهبی به زنجیر زدن با زنجیرهای تیغ دار اقدام کردند، که نیروی انتظامی، مانع ادامه زنجیرزنی دسته مذکور شد.

مقاومت زنجیرزنان به درگیری و خشونت کشیده شد و گفته می شود که ۱۵۰ نفر بازداشت شدند. در اعتراض به این بازداشتها، امروز، مردم معترض با درخواست آزادی بازداشت شدگان در مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند. این تجمع نیز با دخالت نیروی انتظامی از ساعت ۱۲ ظهر امروز به تشنج کشیده شد و معترضین با سوزاندن لاستیک و پرتاب سنگ و دادن شعار، به تجمع خود ادامه دادند. گزارش های رسیده حاکی است در جریان خشونتهای امروز خمینی شهر، در اصلی فرمانداری، شکسته شد و نیروی انتظامی برای پراکندن مردم، به استفاده از گاز اشک آور و تیراندازی هوایی روی آورد.

***********

بنا بر گزارشی دريافتی، ۴ نفر که به اتهام دزدی از بانک در بندرعباس در زندان این شهر به سر می بردند، عصر ديروز ۱۵دی ماه، در همان زندان، به دار آويخته شدند. اين ۴ تن، ۲ سال پيش، از بانكی در بندرعباس دزدی كرده بودند كه در پرونده آنان، مواردی دیگر مانند شرارت نیز مطرح شده بود كه در نهايت، دادگاه، آنان را به اعدام محكوم کرد. متهم رديف پنجم نيز به جرم مشاركت در دزدی،‌یک پا و یک دستش از ناحیه مچ، قطع شد.

***********

دادگاه تجدید نظر، شهناز غلامی، وب نگار و فعال حقوق زنان در آذربایجان را، که از ۱۹ آبان ماه، در زندان تبریز به سر می‌برد، به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد. خانم غلامی که در مهر ماه ۸۷ به اتهام «تبلیغ علیه نظام» ‌در دادگاه انقلاب تبریز به شش ماه زندان محکوم شده بود در این مدت در انتظار برگزاری دادگاه تجدید نظر با سپردن وثیقه آزاد بود اما پیش از اعلام رای این دادگاه در آبان ماه بازداشت و به زندان تبریز منتقل شد. شهناز غلامی از اوايل دی ماه در اعتراض به طولانی شدن مدت بازداشت موقت و ادامه بازجویی، به مدت هشت روز، دست به اعتصاب غذا زده بود.

***********

نایب‌ريیس کانون عالی شوراهای اسلا‌می کار سراسر کشور، می گوید دستمزد مصوب شورای عالی کار، بر اساس تورم ۱۲ ماه آینده محاسبه می‌شود. به گفته اولیا علی بیگی، نایب‌ريیس کانون عالی شورای اسلا‌می کار، این در حالی ست که براساس ماده ۴۱ قانون کار، دستمزد کارگران، هر ساله باید بر اساس تورم و سبد هزینه خانوار کارگری محاسبه شود، اما شورای عالی کار، سبد هزینه خانوار کارگری را در بحث افزایش دستمزد سالیانه کارگران، محاسبه نمی‌کند. او خط فقر فعلی در جامعه کنونی ایران را ۶۰۰ هزار تومان اعلا‌م کرد و افزود: درحال حاضر ۷۵ درصد از جامعه کارگری کشور، زیر خط فقر، زندگی می‌کنند.

***********

حمیرضا صمدی، دبیر کل انجمن دانشجویان و دانش آموختگان کرمانشاهی و نماینده صاحب امتیاز هفته نامه ندای جامعه، ساعت ۱۱ امروز، مورد حمله یکی از مسئولین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه قرار گرفت. حمیدرضا صمدی که به همراه نوشین محمدی، مدیر مسئول هفته نامه ندای جامعه، جهت دیدار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با وقت قبلی، به آن اداره رفته بود بعد از اتمام جلسه، بنا به پیشنهاد مدیرکل وزارت ارشاد، جهت پیگیری موضوعی به یکی از ادارات ارشاد مراجعه کرد، اما در آنجا توسط مسئول آن واحد، مورد حمله قرار گرفت و با فحاشی و ضرب و شتم، او را به بیرون از اداره، هدایت کردند!

***********

اکبر ترکان، معاون برنامه ريزی وزارت نفت می گوید از ابتدای سال ۸۸ عرضه بنزين لیتری ۱۰۰ تومان، متوقف می شود. به گفته اکبر ترکان دولت تصميم گرفته تا با اجرای يک برنامه سه ساله قيمت بنزين در ايران را به ۹۰ درصد قيمت فوب خليج فارس برساند، يعنی قيمتی که زمان تحويل به کشتی در اين منطقه پرداخت می شود. آقای ترکان می گوید «متوسط بنزين وارداتی از ابتدای سال آینده ۷۰۰ دلار در هر تن خواهد بود» که به این ترتیب، از ابتدای سال آینده، قیمت بنزين، هر لیتر، نزدیک به ۷۰۰ تومان خواهد شد.XS
SM
MD
LG