لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

خودداری آذربايجان از تجدید جواز پخش برنامه های رادیو آزادی، صدای آمريکا و بی بی سی


خودداری آذربايجان از تجدید جواز پخش برنامه های رادیو آزادی، صدای آمريکا و بی بی سی
خودداری آذربايجان از تجدید جواز پخش برنامه های رادیو آزادی، صدای آمريکا و بی بی سی

جمهوری آذربایجان تصمیم گرفته است جواز پخش برنامه های رادیو آزادی، صدای آمريکا، و بی بی سی را تجدید نکند. این تصمیم، بگفته ِکنان علی اف، مدیر رادیوی آزادی در آذربایجان، رسانه های خارجی را عملا خاموش خواهد کرد. او گفت: اگر ما موج اف ام را از دست بدهیم، ۹٠ درصد شنوندگان خود را از دست خواهیم داد. برنامه های ممنوع شده تنها قادر خواهند بود از طریق ماهواره یا شبکه های کابلی در آذربایجان شنیده شوند.

کفیل سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در یک بیانیه کتبی گفت ایالات متحده از تصمیم آذربایجان به خودداری از تجدید جواز پخش برنامه های رادیو آزادی ، صدای آمريکا و بی بی سی عمیقا متاسف است. این سازمان های رسانه ای نقشی مهم در حمایت از گفتمان دمکراتیک و مبادله آزادانه عقاید و اطلاعات بازی می کنند. اقدام آذربایجان شکستی جدی برای آزادی بیان خواهد بود و گسترش اصلاحات دمکراتیک در کشور را با مانع روبرو می کند.

تصمیم به خاموش کردن برنامه های رسانه های خارجی ظاهرا بخشی ار یک کمپین عمومی علیه آزادی مطبوعات در آذربایجان است. در سال ۲۰۰۸ سه رزونامه نگار برجسته بر اساس اتهاماتی که انگیزه سیاسی داشت، در زندان باقی ماندند. چهارمین روزنامه نویس در دادگاهی که که در آن رویه های قضائی بگونه ای جدی نقض می شد، محکوم شد. امین حسین اوف، پس از آن که پلیس او را بازداشت کرد و بشدت کتک زد در بیمارستان بستری شد. مقامات از تحقیق در باره این حادثه یا حل دیگر موارد خشونت علیه روزنامه نگاران خوددداری کردند. بر اساس شاخص سالانه آزادی مطبوعات که سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر می کند، آذربایجان در میان ۱۷۳ کشور در ردیف یکصد و پنحاهم قرار دارد.

چارلز رایس، عضو مرکز بین المللی روزنامه نگاران می گوید بدون پخش برنامه های رادیو آزادی، صدای آمريکا و بی بی سی از موج اف ام، آذربایجانی ها تقریبا به رسانه های سانسور نشده دسترسی نخواهند داشت. بر خلاف رسانه های محلی و دولتی، ایستگاه های خارجی گزارش هایی در باره مسائلی مانند فساد و آزادی پخش می کنند.

جفری هرش برگ، عضو هیات مدیره ناطر بر صدای آمريکا و رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی گفت: مردم آذربایجان بازندگان واقعی هستند. تصمیمی که گرفته شده ظاهرا بخشی از یک کوشش رسمی هماهنگ برای محدود ساختن دسترسی به اطلاعات بی طرفانه است. ما از مقامات آذربایجان می خواهیم تصمم خود را عوض کنند ، و آنگونه که گفته اند، برای حل مساله اقدام کنند.
ما تمام گزینه های در دسترس را برای پخش برنامه های پرشنونده رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، صدای آمريکا و بی بی سی دنبال خواهیم کرد.

XS
SM
MD
LG