لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

کشورهای عرب سرگرم تهیه پیش نویسی در مورد شرایط غزه و ارایه آن به شورای امنیت هستند


کشورهای عرب خواهان آنند که شورای امنیت سازمان ملل به منظور پایان خشونت ها در غزه تدبیری فوری بیاندیشد.

ریاض المالکی، وزیر امور خارجه دولت فلسطینی، با بیان این مطلب افزود کشورهای عرب در نظر دارند پیش نویس تازه ای تهیه و آن را به شورای امنیت ارایه کنند. به گفته ریاض این پیش نویس خواهان اجرای آتش بس دايمی و استقرار نیروی بین المللی به منظور حمایت از غیرنظامیان است.

ریاض المالکی این اظهارات را امروز، دوشنبه، پس از نشستی پشت درهای بسته با وزرای امور خارجه کشورهای عرب عنوان کرد. این نشست در محل سازمان ملل برگزار شد. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد امروز، دوشنبه، به منظور دستیابی به توافقی پیرامون شرایط غزه با اعضای شورای امنیت سازمان ملل و رهبران عرب دیدار کند.

در تحولی دیگر، قرار است بان کی مون خواهان توقف فوری عملیات نیروی زمینی اسراییل شده است. وی همچنین از اینکه شورای امنیت نتوانسته است به توافقی در خصوص خشونت ها در غزه دست یابد ابراز نا امیدی کرده است. ایالات متحده پیشتر با درخواست ها برسر آتش بس یکجانبه اسراییل مخالفت کرده است.

در این میان، فرستادگان اتحادیه اروپا با سفر به منطقه در گفت وگوهای خود خواهان پایان عملیات نظامی در غزه شده اند. امروز، خاویر سولانا، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه اسراییل، دیدار کرد. لیونی تقاضاها برای مذاکره به منظور پایان عملیات اسراییل علیه حماس را رد کرده است و می گوید کشورش نمی تواند با «ترور» به توافق برسد.

در عین حال، در کشورهای مختلف، تظاهر کنندگان خواستار پایان عملیات نظامی اسراییل در غزه شده اند. همچنین، آژانس های امداد رسانی خواهان کمک فوری به شهروندان غیرنظامی در غزه شده اند.

XS
SM
MD
LG