لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۵

استراليا، بريتانيا و اندونزی از جمله کشور هايی بودند که شاهد  تظاهرات عليه اسراييل بودند


در حالی که نيروی زمينی اسراييل با پشتيبانی هواپيماهای جنگی، قايق های توپدار و واحدهای توپخانه اسراييل روز يک شنبه وارد نواز غزه شد تظاهرات عليه اين حملات که وارد هشتمين روز خود شد همچنان ادامه می يابد.

استراليا، بريتانيا و اندونزی از جمله کشور هايی بودند که شاهد تظاهرات عليه اسراييل بودند.

به گزارش نيويورک تايمز روز شنبه «تايمز اسکوئر» نيويورک نيز صحنه تظاهرات عليه حمله اسراييل به غزه بود. تظاهر کنندگان که اکثراً عرب تبار بودند به همراه چندين گروه اسراييلی با دادن شعار هايی چون فلسطين را آزاد کنيد خواستار پايان دادن به حملات غزه شدند.

در همين حال يک گروه ديگر تظاهر کننده با حمل پرچم اسراييل و ايالات متحده حماس و حملات موشکی آن را محکوم کردند.

***
--
حملات هوايی ۸ روزه اسراييل در نوار غزه موجب کشته شدن بيش از ۴۸۰ فلسطينی و مجروح شدن بيش از دو هزار نفر شده است.

گرچه اين حمله ها به منظور متوقف ساختن موشک پرانی های حماس به جنوب اسراييل آغاز شد ولی شدت و شمار تلفات ناشی از آن خشم مسلمانان را در بسياری از کشور ها برانگيخته است.

صبح يکشنبه صد ها مسلمان اندونزی به نشان همبستگی با فلسطينيان در جاکارتا دست به تظاهرات زدند. تظاهر کنندگان در حالی که پلاکارد هايی به حمايت از فلسطين و بر ضد اسراييل حمل می کردند در خيابان اصلی جاکارتا به راه پيمايی پرداختند.

دولت اندونزی که فاقد روابط ديپلماتيک با اسراييل است تعهد کرده يک ميليون دلار پول نقد و ۲۰۰ هزار دلار امکانات پزشکی در اختيار فلسطينيان قرار دهد.

در همين حال ده ها هزار نفر نيز در استراليا به تظاهرات پرداختند که بخشی در حمايت از حملات اسراييل به نوار غزه و بخشی ديگر به طرفداری از فلسطينيان بود.

يکی از سخنرانان در تظاهرات به حمايت از اسراييل گفت: نمی توان با گروهی چون حماس که اهداف غير منطقی دارد به گفت و گو نشست.

سخنران ديگری در اشاره به حماس اظهار داشت: اين آغاز خشونت توسط يک جنبش متعصب افراطی ضد يهودی است.

هم زمان با اين تظاهرات چندين هزار نفر نيز با دادن شعار های ضد اسراييل و آتش زدن پرچم آن کشور، حملات هوايی اسراييل را محکوم کردند.

اين دو گروه تظاهر کننده با يکديگر برخوردی نداشتند و به گفته پليس اين تظاهرات هيچگونه مشکلی را ايجاد نکرد.

روز شنبه در لندن نيز تظاهراتی برگزار شد. دست کم ده هزار نفر که خواستار پايان يافتن حملات اسراييل به نوار غزه بودند از جمله چندين هنرمند مشهور بريتانيايی در حالی که برخی پرچم فلسطين را حمل می کردند از نزديکی محل سکونت گوردون براون نخست وزير بريتاينا در داونينيگ استريت گذشته و به سوی ميدان ترافالگار به راهپيمايی پرداختند.
برخی از تظاهر کنندگان کفش های خود را به سوی داونيننگ استريت پرتاب کردند.
شبانگاه ۵ هزار نفر از اين تظاهرکنندگان به سوی سفارت اسراييل در لندن به حرکت در آمدند و چندين جوان، پرچم اسراييل را به آتش کشيده و با پرتاب بطری با پليس برخورد کردند. جمع بسيار کوچکی نيز تلاش کردند که از مانع هايی که سفارت را محاصره می کرد بگذرند که با ممانعت پليس مواجه شدند.

به گفته پليس بريتانيا در اين تظاهرات که سرانجام به آرامی خاتمه يافت ۱۵ نفر دستگير شدند.

از سوی ديگرشبانگاه شنبه رام الله در کرانه غربی رود اردن نيز صحنه تظاهرات فلسطينيان بود. مردان و زنان فلسطينی در حالی که پرچم فلسطين را حمل می کردند به همراه کودکانشان با دادن شعار های ضد اسراييل در خيابان های شهر دست به تظاهرات زدند.

XS
SM
MD
LG