لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

نوری المالکی تهران را به قصد مشهد ترک کرد


نوری المالکی، نخست وزیر عراق که برای بازدید دو روزه ای وارد تهران شده بود با بدرقه رسمی پرویز داودی، معاون اول رییس جمهوری اسلامی و منوچهر متکی، وزیر امورخارجه، تهران را، به قصد مشهد ترک کرد.

نوری المالکی همراه با ۵ وزیر عراقی روز شنبه به تهران رسید و همان روز با محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. این چهارمین سفر مالکی به تهران از زمان بدست گرفتن ریاست دولت عراق و نخستین سفرش پس از امضای پیمان آمریکا عراق بشمار می آید. نخست وزیر عراق پیش از سفر به تهران، و با اشاره به نگرانیهای تهران از پیمان امنیتی آمریکا عراق گفته بود: «دولت عراق هرگز اجازه نخواهد داد از خاک این کشور برای حمله نظامی علیه ایران استفاده شود.»

افزون براینها، و بنا به گفته منابع نزدیک به حزب الدعوه عراق، یکی از اهداف این سفر، تلاش نوری المالکی برای از سرگیری گفتگوهای ایران و آمریکا به مشارکت عراق بوده است.

پرویز داوودی، معاون اول رییس جمهوری ایران که همراه با نوری المالکی با رسانه ها گفتگو می کرد، افزود: «امیدواریم بتوانیم رقم کنونی ۴ میلیارد دلار بازرگانی ایران وعراق را به ۱۰ میلیارد دلار در سال برسانیم.»

XS
SM
MD
LG