لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

زدوخوردهای خيابانی نيروهای اسرائيلی و ستيزه گران حماس در غزه تلفات بجا گذاشت


نيروهای زمينی اسرائيل با حمايت هلی کوپترهای توپدارضمن پيشروی در نوار غزه عملا اين قلمرو ساحلی فلسطينی را نصف کرده اند.

امدادگران ميگويند روز يکشنبه بيش از سی فلسطينی در زد و خورد نيروهای اسرائيلی و ستيزه گران حماس در خيابان ها کشته شدند که بيشترشان غيرنظامی بودند.

ارتش اسرائيل نخستين مرگ در ميان سربازانش را در عمليات غزه تائيد کرده است و ميگويد سی نفر از سربازانش نيز مجروح شده اند.

شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل در مصاحبه ای با تلويزيون آمريکائی ای بی سی گفت اسرائيل نمی خواهد نوار غزه را مجددا اشغال کند. وی گفت دولت او فقط ميخواهد حماس را از شليک راکت به اسرائيل بازدارد.

ستيزه گران حماس ديروز و امروز قريب بيست و پنج راکت به جنوب اسرائيل شليک کردند. يک راکت در شهر اشدود به يک ساختمان اصابت کرد و دو نفر مجروح شدند.

يک سخنگوی اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل در مصاحبه ای با کانال انگليسی تلويزيون الجزيره گفت اسرائيل حمله را تا رسيدن به چاره ای که متضمن تامين صلحی با دوام باشد ادامه ميدهد. اسرائيل عمليات زمينی را روز شنبه پس از يک هفته حملات هوائی آغاز کرد.

بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد خواستار توقف در عمليات زمينی اسرائيل شد. اما شورای امنيت سازمان ملل متحد مشورتهائی اضطراری را که شنبه شب آغاز کرده بود بدون رسيدن یه توافقی متوقف ساخت.

سفير فرانسه در سازمان ملل متحد گفت در ميان پانزده عضو شورای امنيت در مورد نياز به آتش بسی که کاملا محترم شمرده شود، اتفاق نظری قاطع وجود داشت. اما ديپلمات ها ميگويند آمريکا مانع از تلاش ليبی یرای متوقف ساختن فوری جنگ شد.

مقامات ميگويند دست کم پانصد فلسطينی از هنگامی که اسرائيل عمليات تهاجمی را شروع کرد کشته شده اند که به تخمين سازمان ملل متحد قريب يک چهارم از آنان غير نظامی بودند. برای محدود ساختن تلفات غيرنظاميان هواپيماهای اسرائيلی پيش از آنکه حملات هوائی شروع شود با ريختن اعلاميه بر فراز غزه از سکنه ميخواهند خانه هايشان را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG