لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

بیش از  ۴۸۰ فلسطینی در نوار غزه کشته شده اند


حملات هوایی ۸ روزه اسراییل در نوار غزه موجب کشته شدن بیش از ۴۸۰ فلسطینی و مجروح شدن بیش از دو هزار نفر شده است.

گر چه این حمله ها به منظور متوقف ساختن پرتاب موشک های حماس به جنوب اسراییل آغاز شد ولی شدت و شمار تلفات ناشی از آن خشم مسلمانان را در بسیاری از کشور ها برانگیخته است.

صدها مسلمان اندونزی بامداد امروز، یکشنبه، به نشان همبستگی با فلسطینیان در جاکارتا دست به تظاهرات زدند. تظاهر کنندگان در حالی که پلاکاردهایی به حمایت از فلسطین و بر ضد اسراییل حمل می کردند در خیابان اصلی جاکارتا به راه پیمایی پرداختند.

دولت اندونزی که فاقد روابط دیپلماتیک با اسراییل است تعهد کرده یک میلیون دلار پول نقد و ۲۰۰ هزار دلار امکانات پزشکی در اختیار فلسطینیان قرار دهد.

در همین حال ده ها هزار نفر نیز در استرالیا به تظاهرات پرداختند که بخشی در حمایت از حملات اسراییل به نوار غزه و بخشی دیگر به طرفداری از فلسطینیان بود. یکی از سخن رانان در تظاهرات به حمایت از اسراییل گفت نمی توان با گروهی چون حماس که اهداف غیر منطقی دارد به گفتگو نشست. سخن ران دیگری در اشاره به حماس اظهار داشت این آغاز خشونت توسط یک جنبش متعصب افراطی ضد یهودی است.

هم زمان با این تظاهرات چندین هزار نفر نیز با دادن شعارهای ضد اسراییل و آتش زدن پرچم آن کشورحملات هوایی اسراییل را محکوم کردند.

این دو گروه تظاهر کننده با یکدیگر برخوردی نداشتند و به گفته پلیس این تظاهرات هیچگونه مشکلی را ایجاد نکرد.

ديروز نیز تظاهراتی در لندن برگزار شد. دست کم ده هزار نفر که خواستار پایان یافتن حملات اسراییل به نواز غزه بودند از جمله چندین هنرمند مشهور بریتانیایی در حالی که برخی پرچم فلسطین را حمل می کردند از نزدیکی محل سکونت گوردون براون نخست وزیر بریتاینا در داونینیگ استریت گذشته و به سوی میدان ترافالگار به راهپیمایی پرداختند. برخی از تظاهر کنندگان کفش های خود را به سوی داونیننگ استریت پرتاب کردند.

از سوی ديگر شب گذشته ۵ هزار نفر از این تظاهرکنندگان به سوی سفارت اسراییل در لندن به حرکت در آمدند و چندین جوان پرچم اسراییل را به آتش کشیده و با پرتاب بطری با پلیس برخورد کردند. جمع بسیار کوچکی نیز تلاش کرد که از مانع هایی که سفارت را محاصره می کرد بگذرد که با ممانعت پلیس مواجه شدد.

به گفته پلیس بریتانیا در این تظاهرات که سرانجام به آرامی خاتمه یافت ۱۵ نفر دستگیر شدند.

همچنين رام الله در کرانه غربی رود اردن، شب پيش، نیز صحنه تظاهرات فلسطینیان بود. مردان و زنان فلسطینی در حالی که پرچم فلسطین را حمل می کردند به همراه کودکانشان با دادن شعارهای ضد اسراییلی در خیابان های شهر دست به تظاهرات زدند.

XS
SM
MD
LG