لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

در جریان حمله یک بمب گذار انتحاری در بغداد ۲۳ نفر کشته و ۷۲ نفر زخمی شده اند


مقامات امنیتی عراق در بغداد می گویند دست کم ۲۳ نفر در جریان حمله یک بمب گذار انتحاری در جلسه شورای محلی سنی ها در محله ای در ۲۰ کیلومتری بغداد، موسوم به یوسفیه، کشته شدند. برخی از منابع خبری تعداد کشته شدگان در این بمب گذاری را تا ۳۰ نفر نیز اعلام کرده اند.

در همین حال به نقل از خبرگزاری رویترز بیش از ۷۲ نفر نیز در بمب گذاری انتحاری محله یوسفیه در جنوب بغداد زخمی شده اند که حالِ چند تن از آنها وخیم گزارش شده است.

مقامات امنیتی عراق گفتند یکی از رهبران اعراب سنی در جنوب بغداد به نام شیخ محمد عبدالله صالح، در منزل خود در یوسفیه، شورايی با حضور دهها تن از رهبران قبایل عرب سنی تشکیل داده بود، و بمب گذار انتحاری که گفته می شود از اقوام شیخ محمد بوده است هنگام صرف ناهار از درب پشتی منزل وارد حیاط شده و بمب متصل به سینه اش را منفجر می کند.

جاسم محمد شهردار منطقه یوسفیه در این رابطه گفت این شورا از سوی شیخ محمد صالح برای متحد کردن رهبران قبایل اعراب سنی در جنوب و شمالِ کشور تشکیل شده بود اما همانگونه که می بینید تعداد زیادی از برادران ما جان خود را از دست داده اند.

کاپیتان کالین رابینز سخنگوی ارتش آمریکا در جنوب بغداد گفت پس از آنکه مقامات ارتش عراق ما را از وقوع این بمب گذاری آگاه کردند، نیروهای ما با اعزام چند آمبولانس و نیروی امداد به یوسفیه به یاریِ نیروهای عراقی شتافتند. کاپیتان رابینز افزود ارتش عراق تدابیر امنیتی در محله یوسفیه را تا چند برابر افزایش داده و با ایجاد پستهای گشتی کنترلِ وضعیت را به دست گرفته است.

از سوی دیگر صدها تن از اعضای خانواده و دوستانِ قربانیان این بمب گذاری با تجمع در گورستانِ یوسفیه در مراسم خاکسپاری عزیزان خود شرکت کردند. این بمب گذاری تنها یک روز پس از تحویلِ منطقه سبز بغداد از سوی ارتش آمریکا به دولت عراق رخ داد.

در جای دیگر مقامات امنیتی عراق از کشته شدن دست کم ۲۲ نفر دیگر در جریان یک بمب گذاری انتحاری در حرم عسکری در کاظمین خبر دادند. گفته می شود یک بمب گذار انتحاریِ زن خود را در نزدیکی درب ورودی حرم منفجر کرده و علاوه بر کشتن ۲۲ نفر از زايران این محل، بیش از بیست زاير دیگر را نیز زخمی کرد.

زائران حرم عسکری در آستانه مراسم عاشورا در این محل به عزاداری مشغول بودند. اگرچه به گفته مقامات ارتش آمریکا و همچنین دولت عراق، آمار بمب گذاریهای انتحاری در آن کشور نسبت به سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ کاهش چشمگیری داشته است اما هنوز این نوع حمله ها، خطر بزرگی برای شهروندان غیر نظامی در شهرهای عراق محسوب می شود.

XS
SM
MD
LG