لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

روسيه صادرات گاز خود به اروپا از طريق خطوط لوله ترانزيتی اوکراين را تقليل داد


گاز پروم، شرکت عظيم دولتی گاز روسيه، پس از آنکه روسيه مجددا اوکراين را به سرقت گاز صادراتی به اروپا متهم کرد از اتحاديه اروپا خواستار مراقبت و زير نظر گذاشتن چگونگی انتقال و عبور گازی شده است که از طريق خطوط لوله ترانزيتی اوکراين به اروپا فرستاده ميشود.

گازپروم اين درخواست را روز يکشنبه در مسکو مطرح ساخت و اوکراين را متهم کرد که بيست و پنج ميليون متر مکعب گازی را که روانه کشورهای غربی میشود، دزديده است.

در همين حال روسيه ميگويد قيمت گاز را از چهارصد و هجده دلار برای هزار متر مکعب به چهارصد و پنجاه دلار افزايش داده است.

نفتوهاز، شرکت خدمات سوخت و آب در اوکرائين اتهام سرقت را رد کرده است و ميگويد مسکو عامدا گازرسانی به مشتريان اروپائی را در فصل زمستان که مردم با سرمای منجمد کننده روبرو هستند کاهش داده است.

اتحاديه اروپا که بيست درصد گاز مورد نياز خود را از طريق خطوط لوله ترانزيتی از اوکراين دريافت ميکند، خواستار آن شده است که روسيه مفاد قرارداد های انتقال گاز از طريق اوکراين را رعایت کند. اما جمهوری چک که فعلا رياست ادواری اتحاديه اروپا را بر عهده دارد، مستقيما در منازعه اوکراين و روسيه درگير نشده است.

روسيه انتقال گاز به اوکراين را روز پنجشنبه در واکنش به شکست مذاکرات چگونگی پرداخت و قيمت های سال ۲۰۰۹ قطع کرد. کميسيون اروپائی ميگويد مجارستان با کاهشی بيست و پنج درصدی در عرضه گاز مواجه شده است.

لهستان نيز کاهشی شش درصدی را گزارش داده بود اما روز جمعه گفت گازپروم با افزايش عرضه، از طريق بلا روس یا روسیه سفید ، کمبود را جبران کرده است. مقامات رومانی نيز از کاهش دريافت گاز خبر داده اند.

XS
SM
MD
LG