لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

اسرائيل تلاش يک هفته ای برای نابود ساختن توانائی های نظامی حماس را با حملات زمينی گسترش داد 


سربازان اسرائيلی با حمايت ستون های تانک و نيروی هوائی در نوار غزه عمليات تهاجمی عمده ای را انجام ميدهند و تلاش يک هفته ای برای نابودکردن توانائی های نظامی گروه فلسطينی ستيزه گر حماس را گسترش داده اند.

شاهدان ميگويند تانک ها و سربازان اسرائيلی با حمايت هلی کوپترهای توپدار، امروز، يکشنبه، به اطراف شهر غزه رسيدند و ارتباط اين بزرگترين شهر در نوار غزه را با ديگر نقاط غزه از جنوب قطع کردند.

امدادگران ميگويند امروز دست کم نوزده فلسطينی در غزه در جريان زد و خورد با نيروهای اسرائيلی کشته شدند. شاهدان ميگويند بعضی از خانواده ها همزمان با نزديک شدن سربازان اسرائيلی از خانه های خود می گريزند.

اهود براک وزير دفاع اسرائيل روز شنبه در يک سخنرانی تلويزيونی گفت هدف اسرائيل متوقف ساختن حماس در انجام اقدامات خصمانه اش عليه اسرائيل است. وی گفت عمليات، کوتاه مدت و آسان نخواهد بود.

مقامات نظامی اسرائيل ميگويند هدف آنها اشغال مجدد نوار غزه نيست، بلکه ميخواهند زيربنای نظامی حماس در آن منطقه را نابود کنند. اسرائيل هزاران نيروی ذخيره نظامی را به خدمت فراخوانده است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد مشورت هائی اضطراری را که اواخر وقت شنبه در باره اوضاع در نوار غزه آغاز کرده بود، بدون رسيدن به توافقی پايان داد.

سفير فرانسه در سازمان ملل متحد ميگويد در مورد نياز به آتش بسی که کاملا محترم شمرده شود ميان پانزده عضو اين شورا اتفاق نظری قاطع وجود دارد.

اما ديپلماتها ميگويند آمريکا مانع از تلاش ليبی برای درخواست توقفی فوری در نبرد شده است.

معاون سفير آمريکا در سازمان ملل متحد ميگويد آمريکا نشانه ای از اطاعت حماس از خواست هفته گذشته شورای امنيت در پايان دادن به خشونت نمی بيند و معتقد است به درخواستی جديد نيز عمل نميشود.

بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد خواستار توقف در عمليات زمينی اسرائيل شد و به اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل گفت بشدت نگران و ناراضی است.

شان مک کورميک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت آمريکا برای آتش بس فعاليت ميکند اما هرگونه توافقی بايد متضمن متوقف ساختن حماس از شليک راکت به اسرائيل باشد. وی گفت آمريکا همچنين به دولت اسرائيل گفته است مواظب آثار بالقوه عمليات نظامی خود در غزه بر غيرنظاميان باشد.

رئيس اتحاديه اروپا، که رياست ادواری آن اکنون با جمهوری چک است، ميگويد عمليات زمينی اسرائيل دفاعی است، نه تهاجمی. اما فرانسه حمله را به عنوان اقدامی خطرناک در گسترش عمليات نظامی تقبيح و محکوم کرده است.

روز شنبه ، ابو ذکريا ال جمال، يک فرمانده ارشد ديگر حماس در حمله هوائی اسرائيل کشته شد. وی سومين چهره سرشناس کشته شده حماس در اين جنگ است. در حملات هوائی اسرائيل ، يک کالج فلسطينی نيز که مدرسه بين المللی آمريکائی ناميده ميشود، مورد اصابت قرار گرفت. ارتش اسرائيل ميگويد از اين کالج به عنوان پايگاهی برای پرتاب راکت به اسرائيل استفاده ميشد.

خالد مشعل رهبر در تبعيدی حماس روز شنبه در مورد پايانی شوم برای ورود سربازان اسرائيلی به غزه هشدار داد و گفت آنها يا به اسارت گرفته ميشوند و يا کشته خواهند شد.

ستيزه گران حماس روز شنبه قريب بيست راکت به جنوب اسرائيل شليک کردند. يک راکت در شهر اشدود به يک ساختمان اصابت کرد و دو نفر را مجروح ساخت.

ستيزه گران حماس در حملات راکتی روزانه اخير سه غيرنظامی و يک سرباز اسرائيلی را کشته اند. مقامات ميگويند دست کم چهارصد و شصت فلسطينی از هنگامی که اسرائيل عمليات تهاجمی را آغاز کرد کشته شده اند، وبه تخمين سازمان ملل متحد قريب يک چهارم آنان غير نظامی بودند. اسرائيل برای محدود ساختن تلفات غيرنظاميان با ريختن اعلاميه هائی از هواپيما برفراز غزه پيش از آنکه حملات هوائی شروع شود به سکنه هشدار ميدهد خانه هايشان را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG