لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

مقامات نظامی اسراییل:  هدف  عملیات  نظامی اشغال دوباره غزه نیست


اهود باراک وزیر دفاع اسراییل روز شنبه در سخنرانی که از تلویزیون پخش شد گفت هدف اسراییل این است که حماس را از عملیات خصمانه علیه اسراییل باز دارد. او یاد آور شد عملیات کوتاه و آسان نخواهد بود.

باراک ساعاتی پس از آن که نیروهای زمینی اسراییل وارد غزه شدند سخن گفت.

به گفته شاهدان تانک ها و سربازان اسراییلی با پشتیبانی هلیکوپترهای توپدار در تاریکی شب از اطراف شهر " بیت لحیه" وارد شمال غزه شدند. رسانه ها گزارش می دهند نبرد سنگینی در منطقه جریان دارد.

مقامات نظامی اسراییل می گویند عملیات طولانی خواهد بود، و انهدام ساختار نظامی حماس در نوار غزه را در بر می گیرد.

در روزهای اخیر، هزاران سرباز و تانک اسراییل در مرز غزه جمع شده اند. اسراییل همچنین هزاران سرباز ذخیره را به خدمت فراخوانده است.

عملیات نظامی در حالی جریان دارد که هواپیماهای جنگی اسراییل به حمله به هدف های حماس در غزه ادامه می دهند.

در یکی از حملات در روز شنبه، ابو ذکریا الجمال، یک فرمانده ارشد حماس کشته شد. او سومین مقام ارشد حماس است که در جنگ کشته می شود.

پیشتر، هواپیماهای جنگی، قایق های توپدار و واحدهای توپخانه اسراییل هدف های حماس در نوار غزه را زیر آتش گرفتند.

به گفته شاهدان، توپخانه اسراییل نوار غزه را برای نخستین بار گلوله باران کرد، اقدامی که نشان می دهد مناقشه ممکن است شدت پیدا کند. ارتش اسراییل از اظهار نظر در باره این عملیات خودداری کرده است.

هواپیماها همچنین یک کالج فلسطینی بنام مدرسه آمریکایی و یک مسجد در شمال غزه را هدف گرفتند. در حمله به مسجد حد اقل ۱۰ تن کشته شدند.

ارتش اسراییل می گوید از این کالج بعنوان پایگاهی برای پرتاب راکت به اسراییل استفاده می شد.

رادیوی اسراییل به نقل از سخنگوی حماس می گوید ستیزه گران کوشش سربازان اسراییل را برای رخنه به نوار غزه خنثی کردند. گزارش اضافه می کند سربازان پس از آنکه هدف گلوله های خمپاره قرار گرفتند عقب نشینی کردند.

از سوریه، خالد مشعل رهبر تبعیدی حماس عهد کرد انتقام خواهد گرفت و به اسراییل علیه حمله زمینی هشدار داد.

ستیزه گران حماس امروز حدود ۲۰ راکت دیگر به داخل اسراییل پرتاب کردند. یک راکت به ساختمانی در شهر اشکلون اصابت کرد و دو نفر زخمی شدند.

ایالات متحده خواهان آتش بس شده است، اما می گوید حمله به غزه موضوعی است که اسراییل می تواند درباره آن تصمیم بگیرد.

پرزیدنت بوش در پیام رادیويی هفتگی خود حماس را مسئول تحریک خشونت دانست و گفت حملات راکتی آن به اسراییل یک عمل تروریستی است. آقای بوش گفت ایالات متحده برای برقراری آتش بس کوشش می کند، اما یک قرارداد یک جانبه قابل قبول نخواهد بود.

آقای بوش همچنین از جامعه بین المللی خواست ستیزه گران را از قاچاق اسلحه به غزه باز دارد.

سازمان عفو بین الملل از دولت آمریکا به دلیل طرفداری از اسراییل در مناقشه جاری انتقاد کرده است. گروه های طرفدار حقوق بشر می گوید این مناقشه وضع انسانی در غزه را بدتر کرده است.

یک میلیون و پانصد هزار فلسطینی در غزه تحت محاصره ای که مصر و اسراییل برقرار کرده اند زندگی می کنند، این اقدام رفت و آمد و دسترسی آنها به غذا، امکانات پزشکی و برق را محدود کرده است.

بمباران های یک هفته ای همچنین فعالیت های اقتصادی در غزه را فلج کرده است، هر چند که اسراییل بر کمک های انساندوستانه به منطقه افزوده است.

مقامات ژاپن امروز گفتند توکیو ۱ میلیون دلار کمک های نوعدوستانه به فلسطینیان تعهد کرده است.

مقامات می گویند در جریان مناقشه بیش از ۴۳۰ فلسطینی کشته شده اند. سازمان ملل متحد تخمین می زند که حدود یک چهارم آنها غیر نظامی بوده اند. حماس در حملات راکتی روزانه خود سه شهروند اسراییلی و یک سرباز را کشته است.

هواپیماهای اسراییلی اعلامیه هایی بر فرازغزه فرو ریخته اند که به مردم هشدار می دهد پیش از آنکه حملات هوايی هدفمند آغاز شود، خانه هایشان را ترک کنند.

رهبران جهان از هر دو طرف خواسته اند خشونت را متوقف کنند، و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه امروز با هدف یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای مناقشه، رهسپار عربستان سعودی شد.

هزاران عرب اسراییلی امروز در شهر «سخنین» در شمال اسراییل علیه حملات اسراییل تظاهرات کردند. تظاهراتی نیز در طرفداری از فلسطنیان در لندن، مادرید، پاریس و دیگر شهرهای اروپا، و نیز در کابل پایتخت افغانستان برپا شد.

XS
SM
MD
LG