لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

گزیده روزنامه های شنبه ١۴ دی در ايران


سرمايه گذارى براى افزايش توليد يك پالايشگاه نفت

روزنامه كيهان از سرمايه گذاری دو و نيم ميليارد يورويى برای افزايش توليد ظرفيت يكی از پالايشگاه نفت در ايران خبر می دهد.

به نوشته اين روزنامه، با انجام اين سرمايه گذاری، ظرفيت پالايشگاه نفت شازند اراک به ٢٥٠ هزار بشکه در روز خواهد رسيد.

«رشيد سيديان» مجری طرح توسعه پالايشگاه شازند اراک در شرکت ملی مهندسی و ساختمانی نفت ايران گفته ، حدود يک ميليارد يورو از هزينه انجام اين پروژه، از «حساب ذخيره ارزی» و باقی از منابع داخلی شرکت ملی پالايش و پخش فرآورده های نفتی تأمين خواهد شد.

وی اضافه كرده كه تغيير ترکيب خوراک پالايشگاه، از ١٠٠ درصد نفت خام سبک اهواز به مخلوط ٥٥ درصد نفت سبک اهواز و ٤٥ درصد نفت سنگين ساير حوزه ها از ديگر اهداف طرح توسعه اين پالايشگاه است.

مراکز فعلی همسريابی غيرقانونی است

روزنامه اعتماد از قول رييس سازمان ملی جوانان می نويسد فعاليت تمامی«مراکز همسريابی» فعلی «غيرقانونی و فاقد مجوز» است و به زودی طرح تاسيس چنين مراكزی، توسط سازمان ملی جوانان، تدوين می شود.

به نوشته اعتماد، حاج علی اکبری، رييس اين سازمان گفته مشخصات مراکز مجاز مشاوره و همسريابی از قبيل چگونگی شکل گيری، نحوه صدور مجوز و نظارت در دو ماه آينده در قالب طرحی به دولت ارائه خواهد شد و اداره اين مراکز به «موسسات عمومی غيردولتی امين،» نظير« جهاد دانشگاهی» سپرده خواهد شد.

تركمنستان نرخ گاز خود را به ايران تحميل كرد

روزنامه قدس از «تحميل» قيمت گاز وارداتی از تركمنستان به ايران خبر می دهد. به نوشته اين روزنامه، پس از ماه ها مذاكره نمايندگان وزارت نفت ايران و تركمنستان، در آخرين ساعات سال ٢٠٠٨ ميلادی، مديرعامل شركت ملی گاز ايران رقم پيشنهادی طرف تركمن برای واردات گاز از اين كشور را پذيرفت.

به نوشته قدس، سيدرضا كسايی زاده، مديرعامل شركت ملی گاز ايران روز چهارشنبه گذشته در عشق آباد موافقت كرد كه در ٦ ماهه اول سال ٢٠٠٩ ميلادی، ايران برای هر هزارمتر مكعب گاز وارداتی از تركمنستان، ٣٥٠ دلار بپردازد.

بر اساس اين خبر، دی ماه سال گذشته، تركمنستان كه برای صادرات گاز به ايران قرارداد بلندمدت دارد، به بهانه «پاره ای تعميرات،» شيرهای گاز به طرف ايران را بسته بود.
در آن زمان، ايران برای هر هزار متر مكعب گاز وارداتی به تركمنستان ٧٥ دلار می پرداخت، اما تركمنستان خواستار ١٤٠ دلار برای هر هزار مترمكعب گاز صادراتی خود به ايران بود.

بلاتکليفی سه دانشجوی «دانشگاه امير کبير»

روزنامه سرمايه از بلاتکليفی سه دانشجوی «دانشگاه امير کبير» خبر می دهد و می نويسد به دستور «رياست دانشگاه اميرکبير» ، پرونده «احسان منصوری» عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی پلی تکنيک به وزارت علوم ارسال شده است.

در اين خبر آمده است رياست دانشگاه اميركبير، خواستار انتقال منصوری به «دانشگاهی ديگر» شده است، کاری که به گفته کارشناس «کميسيون موارد خاص» وزارت علوم «ناممکن» و به معنای «اخراج» منصوری از دانشگاه خواهد بود.

همچنين در حالی که نزديک به دو ماه از ارسال پرونده «مجيد توکلی» و «احمد قصابان» به وزارت علوم می گذرد، کميسيون موارد خاص اين وزارت به دليل آنچه که «نقص مدارک لازم» ناميده، از رسيدگی به پرونده «خودداری» می کند و از نقصان مدارکی نام می برد که دانشگاه اين موارد را تکذيب کرده است.

XS
SM
MD
LG