لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

گزیده روزنامه های يکشنبه ١٥ دی در ايران


صندوق ذخیره ارزی خالی نیست

روزنامه رسالت به انتشار سخنان، احمد توکلی، ریيس مركز پژوهشهای مجلس درباره میزان ذخیره صندوق ذخیره ارزی پرداخته است. به نوشته این روزنامه، احمد توکلی گفت که «صندوق ذخيره ارزی خالی نيست بلكه حساب و كتاب دارد.» احمد توکلی، رقم موجود در این صندوق را در حال حاضر «۲۵ ميليارد دلار» اعلام کرده است.

وی روز شنبه درحاشیه دیدار با «دانشجويان دانشگاه شيراز» گفت که «انتظار داريم اين موجودي همچنان بيشتر شود.» احمدی توکلی گفته خواستار بوحود آمدن «شرایطی» تا برای هر موضوع به سراغ صندوق نرويم.

وی در پاسخ به انتقادی در خصوص میزان برداشت «بیش از حد دولت نهم» از صندوق ذخیره ارزی هم گفت که «در دوره خاتمی ۱۰ مرتبه از صندوق ذخيره ارزی اجازه برداشت گرفته شد كه اضافه بر برنامه سوم بود، و در دولت كنونی اين برداشتها به هفت مرتبه رسيده است.»

رییس مركز پژوهشهای مجلس همچنین گفته «كميسيون بودجه» تحقيق و تفحص برداشت از صندوق ذخيره ارزی را تصويب كرده كه بزودی نتيجه آن اعلام می شود.

عیدی مجلس هفتم پس گرفته می شود

روزنامه آفتاب یزد به نقل از «غلامرضا مصباحی مقدم،» رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می نویسد که «افزایش قیمت سوخت تنها راه جبرای کسری بودجه ۱۳۸۸ است.»

به نوشته این روزنامه، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت راه های دیگری نظیر«افزایش مالیات ها» و «استقراض از بانک های داخلی» در حال حاضر «امکان ندارد» و به افزایش تورم دامن می زند.

آفتاب یزد می نویسد، این پیشنهادات «اصولگرایان» در مجلس هشتم در حالی مطرح می شود که چهار سال قبل، اصولگرایان در مجلس هفتم، در اولین سال فعالیت خود با تصویب قانونی، دولت محمد خاتمی را مجبور کردند قیمت برخی از کالاها نظیر «سوخت» را ثابت نگه دارد و این مصوبه را «عیدی اصولگرایان مجلس هفتم» به مردم نامیدند.

۶۰ درصد هزينه درمان از جيب مردم پرداخت مى شود

روزنامه کیهان از افزایش میزان پول پرداختی هر شهروند ایرانی برای درمان خود خبر می دهد. به نوشته کیهان، «قائم مقام سازمان نظام پزشکی» می گوید «سال آينده ۶۰ درصد هزينه درمان» از جيب مردم پرداخت مى شود.

به نوشته این روزنامه، «علیرضا زالی» گفت پس از آنکه سرانه درمان با رقم ۶۵۰۰ تومان تصویب شد، پیش بینی می شود که میزان پرداختی درمان توسط مردم به بیش از ۵۰ الی ۶۰ درصد در سال آینده افزایش یابد.»

علیرضا زالی قائم مقام سازمان نظام پزشکی در عین حال سرانه ۶۵۰۰ تومانی درمان برای سال ۱۳۸۸ را «غیرمنطقی» و «غیرواقعی» خواند و گفت برای سرانه درمان و با نگاه حداقلی، عدد ۸۵۰۰ تومان برای سرانه درمان درنظر گرفته شده بود.

قائم مقام سازمان نظام پزشکی گفت پیشنهاد این سازمان برای سرانه درمان سال آینده «۱۳۹۰۰تومان» بود که در آخر با مخالفت های برخی از اعضای شورای عالی بیمه، این میزان به ۶۵۰۰تومان تقلیل یافت و به هیئت دولت پیشنهاد شد.

امكان ادامه تحصيل دانشجويان غزه در دانشگاه آزاد


روزنامه قدس، در خبری کوتاه، از وعده عبدالله جاسبی، «ریيس دانشگاه آزاد اسلامی» به دانشجویان غزه خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، جاسبی که « ریيس شورای اتحاديه دانشگاه های جهان اسلام» نیز هست، در نامه ای به «ریيس دانشگاه غزه» نوشته است «آغوش دانشگاه آزاد اسلامی بر اساتيد و دانشجويان دانشگاه شما كه عضوی از اتحاديه دانشگاه های جهان اسلام می باشد، گشوده است.»

XS
SM
MD
LG