لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

سخنگوی سابق رهبر طالبان دستگیر شد


مقامات امنیتی در پاکستان می گویند آنها یک مقام ارشد سابق طالبان را دستگیر کرده اند. افغانستان او را در سال ۲۰۰۷ در ازای یک خبرنگار ربوده شده ایتالیايی آزاد کرده بود.

مقامات امروز، شنبه گفتند، «استاد محمد یاسر»، سخنگوی سابق ملا عمر رهبر طالبان، در شهر پیشاور، در نزدیکی مرز افغانستان، دستگیر شد.

پاکستان یاسر را نخستین بار در سال ۲۰۰۵ دستگیر کرد و او را به افغانستان فرستاد، اما وی و چهار نفر دیگر در مقابل آزادی خبرنگار ایتالیايی آزاد شدند.

در رویدادی جداگانه امروز، مقامات پاکستان می گویند در انفجار یک بمب کنار جاده ای در استان بلوچستان در جنوب غربی کشور، دو سرباز از پای در آمدند و حد اقل سه نفر مجروح شدند.

به گفته پلیس، در نقطه ای دیگر در بلوچستان پاکستان، ستیزه گران مظنون نارنجکی به سوی یک خودرو نظامی پرت کردند، یک رهگذر را کشتند و دست کم هفت نفر دیگر را زخمی کردند.

قبایل بلوچ، که خواهان سهم بیشتری از منافع منابع طبیعی منطقه هستند، شورش کرده اند. عقیده بر این است که ستیزه گران طالبان نیز در منطقه فعال هستند.

بسیاری از ستیزه گران طالبان و القاعده پس از حمله آمریکا به افغانستان به پاکستان گریختند.

ایالات متحده پاکستان را برای سرکوب ستیزه گران زیر فشار گذاشته است. آنها در مناطق قبیله ای بی قانون پاکستان دوباره جمع شده اند و به حملات مرزی علیه نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان دست می زنند. ستیزه گران همچنین بر حمله به مسیر تدارکارتی نیروهای غربی، که از پاکستان می گذرد، شدت بخشیده اند.

XS
SM
MD
LG