لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

نوری المالکی برای گفت وگو با مقامات جمهوری اسلامی وارد تهران شد


نوری المالکی، نخست وزیر عراق، برای یک بازدید دو روزه و گفتگوهای سیاسی و توسعه داد وستد بازرگانی عراق و ایران، امروز وارد تهران شد.

نوری المالکی که، در راس یک هیات بلند پایه وارد تهران شده در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال رسمی پرویز داودی معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. پرویز داودی در فرودگاه مهرآباد گفت جمهوری عراق راه را به سوی تحکیم و توسعه هرچه بیشتر روابط با کشورهای همجوار و به ویژه با جمهوری اسلامی ایران دنبال می کند و همکاری میان دو کشور می تواند برای حل بسیاری از چالشهای منطقه موثر باشد.

حسین کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق نیز در این باره گفت: «نوری المالکی در این سفر، همراه با مقامات بلندپایه ایرانی ۱۱۰ قرارداد در زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را به امضا خواهند رساند که نماینگر رشد همکاریهای دوجانبه عراق و ایران است.»

مقامات دو کشور همچنین پیمان امنیتی آمریکا عراق را بررسی خواهند کرد. ایران پیش از این گرچه مخالف این قرارداد بود، اما دولت عراق به ایران اطمینان داد این پیمان هیچگونه تهدیدی علیه همسایگان عراق از جمله ایران نخواهد بود.

این چهارمین سفر مالکی نخست وزیر عراق از ایران است.

رئوف عثمان، یک عضو پارلمان عراق به سرویس کردی صدای آمریکا گفت ایران باید نقش بزرگی در تثبیت عراق ایفا کند.

بغداد و واشنگتن ابراز نگرانی کرده اند که تهران از ستیزه گرانی که با نیروهای عراقی و بین المللی در عراق می جنگند حمایت می کند. ایران این اتهام را تکذیب می کند.

در این میان، ارتش آمریکا می گوید سربازان زنی را که برای یک ایستگاه تلویزیونی محلی کار می کند هدف گلوله قرار دادند و مجروح کردند. این حادثه پس از آن روی داد که او اعظارهای ماموران در یک نقطه بازرسی در بغداد را نادیده گرفت و متوقف نشد.

در یک اطلاعیه نظامی گفته می شود زن ۲۵ ساله رفتاری غیر عادی داشت و به اخطارهای سربازان آمریکایی و عراقی پاسخ نداد. اطلاعیه اضافه می کند این نگرانی وجود داشت که ممکن بود از ناحیه او خطری متوجه نیروهای امنیتی و غیر نظامیان باشد.

سخنگویان ایستگاه تلویزیونی گفتند اين زن به دليل آن که ناشنواست قادر به شنيدن اخطارها نبود.


XS
SM
MD
LG