لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

گزارش:  مسلمانان در  کشورهای مختلف در اعتراض به حملات اسراییل به غزه تظاهرات کردند


از روز شنبه گذشته که، اسراییل به منظور متوقف کردن حملات موشکی ستیزه گران حماس به جنوب اسراییل، نوار غزه را بمباران می کند خاورمیانه هر روز شاهد تظاهرات بوده است ولی تظاهرات دیروز که پس از نماز جمعه مسلمانان برگزار شد جمعیت بیشتری را در بر داشت.

اسراییل می گوید حمله های هوایی آن کشور به نوار غزه که تاکنون موجب کشته شدن بیش از ۴۰۰ فلسطینی شده به منظور متوقف ساختن حملات موشکی ستیزه گران حماس به جنوب اسراییل صورت گرفته است ولی این حمله های هوایی خشم کشور های عرب و جوامع مسلمان جهان را بر انگیخته است.

در تهران جمعیتی در حدود ۶۰۰۰ نفر پس از برگزاری نماز جمعه در دانشگاه تهران به سوی میدان فلسطین به راه پیمایی پرداختند. تظاهر کنندگان با دادن شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل پرچم اسراییل را به آتش کشیدند.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران در مراسم نماز جمعه اسراییل را از ورود به غزه برحذر داشت.

ایران از حامیان عمده گروه فلسطینی حماس است و به گفته ایالات متحده و اسراییل تهران میلیون ها دلار کمک مالی و همچنین اسلحه و بویژه موشک در اختیار حماس قرار می دهد. ولی ایران مسلح کردن حماس را انکار می کند.

بسیاری از دولت های عرب چون مصر نگران هستند که تظاهرات در آن کشور ها از کنترل خارج شود.

در امان پلیس اردن تظاهرکنندگان را که تلاش می کردند خود را به سفارت اسراییل در آن کشور برسانند با پرتاب گاز اشک آور متفرق کرد. چند تظاهر کننده به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند ولی سرانجام نیرو های امنیتی آنان را متفرق کرده و چند نفر را دستگیر کردند.

در حدود ۳۰ هزار نفر از مسلمانان اردن نیز در استادیومی در امان گرد آمدند و با ابراز حمایت از غزه خواستار فسخ پیمان صلح اسراییل و اردن شدند. پیمانی که در سال ۱۹۹۴ به امضا دو کشور رسیده بود.

در همین حال صدها نفر در بیروت در مقابل سفارت مصر در لبنان گرد آمدند تا خشم خود را از بستن مرز مصر با نوار غزه در رفع ابراز کنند. تظاهر کنندگان تابوت های سیاهی را که بر روی آن ها ما غزه هستیم نوشته شده بود حمل می کردند.

صد ها پلیس ضد شورش لبنان برای جلوگیری از نزدیک شدن تظاهر کنندگان سفارت مصر را محاصره کردند.

شنبه گذشته مصر پس از تلاش فلسطینیان برای بالا رفتن از دیوار مرزی به منظور ورود به مصر و تیراندازی به سوی یک مامور مرزی مصر و کشته شدن او مرز در ناحیه رفع را مسدود کرد.

در همین حال هزاران پناهنده فلسطینی در خیابان های عین ال حلوه بزرگترین اردوگاه فلسطینیان در جنوب لبنان برای بیان هم بستگی با ساکنان غزه دست به تظاهرات زدند. تظاهر کنندگان با حمل اسلحه و پرچم حماس شعار هایی در حمایت از حماس و بر ضد اسراییل سر دادند.

در جاکارتا پایتخت اندونزی بیش از ۱۰ هزار مسلمان موشک های نمادینی را که بر روی آن ها شعار "هدف: تل اویو، اسراییل" نوشته شده بود به سوی سفارت آمریکا نشانه گرفتند.

به گفته پلیس افغانستان در کابل نیز در حدود سه هزار نفر پس از نماز جمعه در برابر مسجدی گرد آمده و دست به تظاهرات زدند.

در سریناگار در کشمیر تحت کنترل هند تظاهرات به خشونت گرایید.

و صد ها مسلمان پس از نماز جمعه در مقابل مسجد جامع نایروبی پایتخت کنیا گرد آمده خواستار قطع رابطه کنیا با اسراییل شدند.

مسلمانان آلمان در برلن نیز دست به تظاهرات زده و یاد قربانیان حملات اخیر را گرامی داشتند.

XS
SM
MD
LG