لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

گزارش:  اسراییلی ها در اعتراض به بمباران غزه دست به تظاهرات زدند


در حالی که اسراییل همچنان به حملات هوایی خود در نوار غزه ادامه می دهد گروهی از شهروندان اسراییل در اعتراض به جنگ و برای پایانی به بمباران غزه در اورشلیم دست به تظاهرات زدند. در همین حال در پیشاپیش برگزاری نماز روز جمعه در مسجد الاقصی، تدابیر امنیتی در اورشلیم شدت یافت.

تظاهرکنندگان اسراییلی پنجشنبه با در دست داشتن پلاکارد هایی که بر روی آن ها شعار هایی چون " به اشغال خاتمه دهید" و "بمباران را متوقف کنید" در مقابل محل سکونت اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل دست به تظاهرات زدند. یکی از تظاهر کنندگان گفت:

"من فکر می کنم این جنگ برای هر دو طرف مصیبت است و باید متوقف شود، باید با فلسطینیان گفتگو کرد و به آنان فرصت داد تا کشور آزادی برای خود بنا کنند. ولی ما به دام خشونت افتاده ایم. باید کشته شدن مردم را متوقف کرد و امیدوارم نه تنها رهبران ما بلکه سایر رهبران جهان برای جلوگیری از کشته شدن مردم اقدام کنند."

این اولین تظاهرات صلح در اسراییل پس از حمله آن کشور به نواز غزه بود و تظاهر کنندگان شامل گروه های طرفدار صلح و ائتلاف حزب های چپ آن کشور بودند.

یکی دیگر از تظاهر کنندگان گفت:

"ما علیه کشتار در غزه جمع شده ایم و آن را به حق نمی دانیم. اگر اسراییل طالب صلح است باید شیوه دیگری را در پیش گیرد."

برغم این تظاهرات، از آن جا که موشک و خمپاره های حماس به طور مداوم در جنوب اسراییل منفجر می شود و دست کم یک هشتم جمعیت آن کشور در معرض خطر موشک باران قراردارند به نظر می رسد شهروندان اسراییل از مشی تهاجمی رهبران و ارتش کشور حمایت می کنند. از شنبه گذشته تاکنون هواپیما، هلیکوپتر و کشتی های نیروی دریایی اسراییل غزه را زیر آتش گرفته اند.

از سوی دیگر پلیس اسراییل برای جلوگیری از تظاهرات احتمالی فلسطینیان در مراسم نماز جمعه در مسجد الاقصی بر تدابیر امنیتی در اورشلیم افزوده است.

مقامات امنیتی اسراییل می گویند روز جمهه هزاران پلیس در اورشلیم مستقر خواهند بود و فقط مردان فلسطینی بالای ۵۰ سال و زنان اجازه ورود خواهند داشت. آنان برای برقراری آرامش با رهبران مسلمانان فلسطینی نیز در تماس هستند.

امروز نیز حملات هوایی اسراییل به نوار غزه ادامه داشت. اسراییل سحرگاه جمعه ۱۵ منزل متعلق به ستیزه گران حماس و یکی از مراکز امنیتی آنان را بمباران کرد که موجب مجروح شدن ۱۲ نفر شد.

به گفته فلسطینیان اسراییل برای جلوگیری از کشته شدن غیر نظامیان پیش از شروع بمباران از طریق تلفن و یا شلیک موشک های اخطاری به آنان هشدار داده بودند.

در حملات هوایی اخیر اسراییل، تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر از سکنه نوار غزه کشته شده و ۱۷۰۰ نفر نیز مجروح شدند. به گفته سازمان ملل بیش از ۶۰ نفر از کشته شدگان غیرنظامی از جمله ۳۴ کودک بودند.

۴ اسراییلی نیز در حملات موشکی حماس جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG