لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

گزارش اجتماعی: جشنواره گل ها در روز اول سال نو در پاسادینا


جشنواره گل های سرخ، یا رژه رزها، جشن سال نو آمریکایی هاست که هرسال در نخستین روز آغاز سال نو در خیابان های شهر پاسادینا در حومه لس آنجلس همراه با صحنه های شناور، موسیقی و پس از آن یک بازی فوتبال مخصوص سال نو برگزار می شود.

رژه گل های سرخ، برای نخستین بار در روز اول ژانویه ۱۸۹۰ در شهر پاسادینا در نزدیکی لس آنجلس برگزار شد. درسال ۱۹۲۳ بازی فوتبال کالجی به همین نام به آن اضافه شد تا با درآمد آن به برگزاری هرچه بهتر جشنواره و رژه گل سرخ کمک شود.

مراسم جشنواره گل های سرخ، امروزه توسط شبکه های تلویزیونی در سراسر جهان به نمایش در آمد و علاوه بر یک میلیون تماشاگری که از شب قبل در خیابان های پاسادینا اطراق می کنند تا جای مناسبی در خط سیر رژه به دست بیاورند ، میلیون ها تماشاگر دیگردر بیش از ۲۰۰ کشور جهان آن را به طور زنده بر روی شبکه های تلویزیونی تماشا کردند.

تاریخچه رژه گل های سرخ به دورانی باز می گردد که اعضای کلوپ ورزش شکار در شهر پاسادینا که همگی از شهرهای شرقی آمریکا به کالیفرنیا مهاجرت کرده بودند در یک گردهم آیی، تصمیم گرفتند یک رژه از اعضای خود و خانواده آن ها در روز اول سال آغاز کنند.

پروفسور چارلز هولدر در این گردهم آیی اعلام کرد که :« در حالی که در نیویورک مردم زیر انبوهی از برف گیر کرده اند در اینجا گل های سرخ و شکوفه های درخت پرتقال تازه جوانه زده اند. بیایید جشنواره ای ترتیب بدهیم تا به تمام دنیا بگوئیم که ما در چه بهشتی زندگی می کنیم.»

به این صورت بود که کلوپ ورزش شکار، ترتیبی داد تا درشکه هایی مزین به گل های گوناگون در خیابان ها به راه افتادند و در پی آن نیز، مسابقه های دو میدانی و چوگان انجام شد و نخستین بار بیش از ۲۰۰۰ تن در مسیر آن به تماشا ایستادند.

هم چنین قرار شد که این رژه هرگز در یک روز یکشنبه انجام نشود تا با مراسم عبادت افرادی که در این روز به کلیساها می روند هم زمان نشود.

ده سال پس از آغاز جشنواره رژه گل سرخ، پارک بزرگی در کنار تشکیلات کلتک، مرکز علمی در شهر پاسادینا بنا گذاشته شد که پس از انجام رژه در آن مسابقات غیرمعمولی از جمله مسابقه دو با شترمرغ و مسابقات قهرمانی بین یک فیل و شتر برای تماشاگران برگزار می شد.

امروزه هزاران صحنه شناور مزین به گل و گلبرگ به اشکال گوناگون توسط داوطلبانی از گوشه و کنار شهر لس آنجلس به نمایش گذاشته می شود. بیشتر این صحنه های شناور توسط شرکت های بزرگ و حرفه ای ساخته می شود که به مدت یک سال روی جزئیات این صحنه های شناوری که مدت دو ساعت و نیم در خیابان های پاسادینا به حرکت در می آید کار کرده اند.

کالسکه مزین به گل های سرخ کلوپ شکارچیان هنوز به شکل سنتی در رژه شرکت دارد. هم چنین یک صحنه شناور همیشگی که توسط دانشجویان داوطلب از مدرسه پلی تکنیک کالیفرنیا در آن شرکت می کنند.

مهم ترین قانون شرکت در این رژه این است که تمام سطوح بیرونی صحنه های شناور باید با گل، گلبرگ و یا سبزه های طبیعی تزئین شوند.

رژه آغاز سال۲۰۰۹که مثل همیشه حضور اسب ها و سوارکاران غرب وحشی در آن نقش عمده ای دارند، شامل ۴۶ صحنه شناور است که برخی از آن ها از تم های مخصوصی چون، تجلیل از آلاسکا یا خانه های رویایی مردم آمریکا برخوردار است.

علاوه بر عملیات حیرت آور بر روی اسب های تعلیم دیده، ارکسترهای چند صد نفره مدارس و دانشکده های محلی نیز با لباس های رنگین در جلوی صحنه های شناور پوشیده از گل به اجرای موسیقی و راهپیمایی موزون پرداختند.

XS
SM
MD
LG