لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

گزارش علمی: زنان، سلامتی و سکته قلبی


دبورا بلوک، خبرنگار صدای آمریکا

سکته قلبی در میان زنان مرگ آورتر از مردان است. پژوهش های اخیر نشان داده است که در صورت بروز سکته قلبی، مردان از مراقبت پزشکی بهتر و بیشتری نسبت به زنان برخوردارند.

هرسال بیش از ۴۰۰ هزار نفر از شهروندان آمریکایی به خاطر گرفتگی کامل یک شریان اصلی دچار سکته های قلبی شدید می شوند.

بنا برگزارش انجمن قلب آمریکا، زنانی که دچار سکته قلبی می شوند، در بیمارستان از مواظبت ها و مراقبت های پزشکی کم تری نسبت به مردان برخوردار می شوند. در همین گزارش آمده است که به همین دلیل هم احتمال مرگ زنانی که دچار عارضه سکته قلبی می شوند، دو برابر مردان است.

دکتر ماریا لگاتو از بخش پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک می گوید:« من بسیار متاسفم که می بینم ما هنوز هم در صورت وقوع یک سکته قلبی شدید به مردان رسیدگی بیشتری می کنیم تا به زنان.»

نشانه های پیش از بروز یک سکته قلبی در زنان با نشانه های آن در مردان کاملا فرق می کند. زنان برعکس مردان که دچار درد سینه می شوند پیش از بروز یک سکته قلبی، از درد پشت و گردن رنج می برند. دبی دان می گوید هنگامی که او در حال وقوع یک سکته قلبی به بیمارستان رفت، پزشکان باور نکردند که او سکته خواهد کرد:« چون عوارضی که من نشان می دادم با آنچه این پزشکان به طور معمول با آن روبرو هستند فرق می کرد، در نتیجه آن ها باور نمی کردند که من اصولا بتوانم یک بیمار سکته قلبی باشم.»

پژوهش های اخیر نشان می دهد زنان کم تر از مردان مورد درمان های اولیه برای سکته قلبی قرار می گیرند. این درمان های اولیه شامل داروهایی برای تثبیت ضربان قلب و داروهای رقیق سازی خون است.

این تحقیقات همچنین نشان داده است زنانی که دچار سکته قلبی می شوند معمولا چندین سال از مردان مبتلا به این عارضه مسن تر هستند و اغلب به خاطر رنج بردن از بیماری های دیگر، برخی از درمان ها برای آن ها کارگر نیست.

دکتر لگاتو معتقد است که بیمارستان ها باید با دقت تمام، همه امکانات درمانی را برای زنانی که دچار سکته قلبی می شوند پیش از مرخص کردن آن ها انجام دهند.

او معتقد است باید پزشکانی که این زنان را تحت درمان قرار می دهند درباره چند و چون شرایط آن ها را مورد سوال قرار دهند.

درغیر این صورت نتایج می تواند برای زنانی که به درستی تحت درمان قرار نمی گیرند کشنده باشد. در حالی که اگر این اقدامات اولیه به درستی انجام گیرد، می توان زندگی آن ها را نجات داد.

XS
SM
MD
LG