لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۸

کاندولیزا رایس: آمریکا خواهان آتش بسی بادوام بین اسراییل و حماس است 


کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده می خواهد آتش بس بین اسراییل و حماس هر چه زودتر برقرار شود، اما باید بادوامتر از ترک مخاصمه قبلی باشد.

رایس روز جمعه گفت دولت بوش نمی خواهد به وضعیت ماه گذشته، وقتی آتش بسی که با میانجیگری مصر برقرار شد و با شلیک راکت های حماس به اسراییل منظما شکسته می شد، باز گردد.

رایس می گوید او با هدف یافتن راه حلی برای مناقشه غزه با کشورهای اصلی عرب، اسراییل و متحدان اروپایی در تماس بوده است. رایس همچنین می گوید او این بار قصد ندارد به خاورمیانه سفر کند.

در این حال، اسراییل به حملات هوایی علیه هدف های حماس در نوار غزه ادامه می دهد، در همین حال حماس قول داد از مرگ یکی از رهبران ارشد خود انتقام بگیرد.

در حملات روز جمعه، ساختمان هایی که گفته می شود متعلق به حماس بودند و یک مسجد در اردوگاه آوارگان جبلیه در شمال غزه منهدم شدند. مقامات اسراییل می گویند از مسجد برای انبار کردن راکت و تسلیحات دیگر استفاده می شد.

خانه های مقامات ارشد حماس در میان هدف های حمله هوایی بودند.

مسئولان پزشکی فلسطینی می گویند در یکی از حملات سه کودک که در خیابانی در غزه بازی می کردند کشته شدند.

حملات هوایی در حالی جریان دارد که سربازان و تانک های اسراییل در مرز غزه جمع شده اند و برای یک هجوم زمینی احتمالی آماده می شوند.

در این میان، حماس قول داد از مرگ " نزاز ریان" انتقام بگیرد. او که یک روحانی بود روز پنجشنبه در حمله هوایی اسراییل کشته شد. یک سخنگوی حماس می گوید بمب گذاری های انتحاری و حمله به هدف های اسراییل در هر کجا، از جمله گزینه های انتقام است.

هدف حملات اسراییل این است که مردان مسلح حماس را از شلیک راکت بداخل اسراییل باز دارد، اما چنین حملاتی متوقف نشده است. روز جمعه راکتی به یک ساختمان بلند در شهر آشکلون برخورد کرد، و یک نفر مجروح شد.

اسراییل روز جمعه به حدود ۳۰۰ نفر که دارای گذرنامه های خارجی بودند اجازه داد از نوار غزه خارج شوند، و این شایعه قوت گرفت که هجوم زمینی به منطقه نزدیک است.

در حملات هفت روزه اسراییل بیش از ۴۲۰ فلسطینی جانسپرده اند و حدود ۲ هزار نفر مجروح شده اند. سازمان ملل متحد می گوید یک چهارم فلسطینیانی که کشته شدند غیر نظامی بودند.

وزیر امور خارجه اسراییل می گوید کشور او تفاوت بین جنجگویان و غیر نظامیان فلسطینی را تشخیص می دهد، و از بحران انسانی در غزه خبری نیست.

مقامات اسراییلی و فلسطینی می گویند پیش از حملات هوایی روز جمعه، ارتش اسراییل تلاش کرد با هشدار تلفنی به ساکنان محل یا با پرتاب یک بمب صوتی در مورد وقوع حمله، تلفات غیر نظامیان را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG