لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

فعالیت های تولیدی در چین و هند کاهش یافت


کارخانه ها در کشورهایی مانند چین و هند مشاغل را کاهش می دهند و میزان تولید را پایین می آورند، و به نظر می رسد دیگر در برابر رکودی که کشورهای صنعتی را فرا گرفته است مصون نیستند.

گزارش جدیدی که امروز، جمعه، منتشر شده است نشان می دهد فعالیت های تولیدی در چین با شتابی بی سابقه پایین می آید، و در دسامبر برای پنجمین ماه پیاپی کاهش یافت. گزارش یاد آور می شود که چین اینک در آستانه یک ُ" رکود تکنیکی" قرار دارد.

در هند، سومین اقتصاد بزرگ جهان نیز کارخانه ها مشاغل را، در حالی که از تقاضا در سراسر جهان کم می شود، حذف می کنند. بانک مرکزی هند روز جمعه دو نرخ عمده بهره خود را کاهش داد و مقامات دومین مجموعه مشوق ها را به امید احیای اقتصاد ارائه دادند.

وضع تولید در اروپا نیز رو به وخامت می رود. در آنجا یک گزارش جدید حاکی است که فعالیت های تولیدی در منطقه یورو نیز به پایین ترین سطح در بیش از یک دهه رسیده است.

در این میان، قیمت های نفت رو به تنزل است. در معاملات روز جمعه در نیویورک، قیمت نفت خام برای تحویل در آینده بالغ بر هشت سنت پایین آمد، و به تقریبا بشکه ای ۴۱ دلار رسید.

برخی از اقتصاد دانان می گویند جدیدترین داده ها می تواند نشان دهد که دور دیگری از کاهش نرخ های بهره در اروپا در جریان است. در آنجا فعالیت های تولیدی در قدرت های اقتصادی منطقه ای مانند آلمان و فرانسه نیز در سطحی بی سابقه پایین آمده است.

روز جمعه همچنین اطلاعات ناراحت کننده ای در باره بازار مسکن در بریتانیا منتشر شد. بزرگترین شرکت وام دهنده کشور می گوید قیمت های خانه در سال ۲۰۰۸ با شتابی که در ۲۵ سال گذشته بی سابقه بود پایین آمد.

رییس جمهوری کره جنوبی می گوید پس از اینکه معلوم شد صادرات در ماه دسامبر بیش از ۱۵ درصد پایین آمد، دولت او اینک در یک " حالت اضطراری" قرار دارد. و سنگاپور هشدار می دهد که رشد اقتصادی کشور ممکن است بالغ بر دو درصد کم شود.

هنری پالسون، وزیر خزانه داری آمریکا، در گفت و گویی با تایمز مالی، نبود توازن در اقتصاد جهانی را مسئول بحران مالی جاری می داند و می گوید دولت ها و سرمایه گذاران نتوانستند تاثیر بازارهای جدید را بر نرخ های بهره درک کنند. پالسون می گوید این بازارها به پایین آمدن نرخ ها کمک کردند و موجب شدند سرمایه گذاران برای کسب سود به سرمایه گذاریهای خطرناکتر دست بزنند.

XS
SM
MD
LG