لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

لیونی: اسراییل سعی دارد پیمانی برای صلح با حماس تدوین کند


وزیر امور خارجه اسراییل می گوید کشور او در حالی که به حمله بر هدف های حماس در نوار غزه ادامه می دهد، درجهت تدوین یک پیمان صلح کار می کند.

تزیپی لیونی این موضوع را روز پنجشنه در پاریس پس از ملاقات با نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه با خبرنگاران در میان گذاشت.

او گفت هدف حمله نظامی این است که به حملات راکتی فلسطینیان پایان داده شود و اسراییلیان فرصت یابند در آرامش زندگی کنند.

پیشتر، اسراییل پیشنهاد فرانسه برای برقرار یک آتش بس ۴۸ ساعتی را رد کرده بود.

در این میان، " میرک توپولانک" نخست وزیر جمهوری چک می گوید اتحادیه اروپا باید ابتکار برقراری اتش بس در نوار غزه را در دست گیرد.

او این پیشنهاد را امروز، پنجشنبه، در حالی که کشورش ریاست ادواری اتحادیه اروپا را بر عهده می گرفت مطرح ساخت و گفت در حال حاضر نمی توان روی ایالات متحده حساب کرد.

نوپولانک گفت او یک هیات دیپلماتیک برای اعزام به خاورمیانه سازنان می دهد که وظیفه خواهد داشت در جستجوی راه حلی برای مناقشه اسراییل و حماس برآید.

خبرگزاری چک می گوید این هیات خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، کمیسر مناسبات خارجی اتحادیه، و وزیران امور خارجه جمهوری چک، فرانسه و سوئد را در بر می گیرد.

ماموریت آن شامل توقف هایی در اسراییل، کرانه غربی، مصر و اردن خواهد بود و انتظار می رود با سفر سارکوزی به اسراییل و کرانه غربی در روز دوشنبه مصادف شود. رییس جمهوری فرانسه در تلاش است به نبرد در نوار غزه پایان داده شود.

در واتیکان، پاپ بندیکت خواهان پایان خشونت در غزه شد. او همچنین گفت امیدوار است اسراییلیان و فلسطینیان فرصت یابند در صلح و آرامش زندگی کنند.

XS
SM
MD
LG