لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

گزارش هنری : انتشار کتاب تازه ای درباره قصه های ناگفته زندگی جان لنون
فیلیپ نورمن، نویسنده ای که در سال ۱۹۸۱ کتاب بیتل ها را به رشته تحریر درآورد، کتاب تازه ۸۵۱ صفحه ای درباره زندگی جان لنون نوشته است که هرچند یک موضوع اساسی و حیرت آور در مورد زندگی این ستاره فقید راک اند رول را فاش نمی کند اما هر چرخش آن چگونگی شکل گیری شخصیت پیچیده جان لنون را برای خواننده آشکارمی سازد.

کتاب که « جان لنون ، یک زندگی » نام دارد بیش از هر چیز مهارت های فیلیپ نورمن را در کار گزارشگری نشان می دهد که یکی از امتیازات ویژه این کتاب به شمار می رود.

یوکو اونو، بیوه لنون نیز بی هیچ ترتیب و آدابی، جزئیات ناگفته و بی سابقه ای از روابط جنسی این زوج را برای نویسنده بازگو کرده است. روابطی که همواره دچار فراز و نشیب های زیادی بوده است.

نویسنده با انجام گفتگو با بسیاری از دوستان، فامیل و آشنایان جان لنون ، از دوران زندگی او در لیورپول صحبت کرده است و در این بخش از کتاب نیز جزئیات ظریف و دقیقی ارائه می دهد.

کتاب در روایتی که ازداستان کودکی جان دارد، پدر او را به صورت شخصیت ناهمگونی که کودک خردسال خود را ترک کرده است نشان می دهد اما درباره مادر او جولیا، نرمش بیشتری نشان داده است. مادری که نهایتا و به اجبار نگهداری از جان را به عهده خواهر خود می گذارد. خواهری که درطول دوران ازدواج با همسرش باکره می ماند تا زندگی خود را وقف جان کند!

از آنجایی که فیلیپ نورمن از نقد موسیقی سررشته زیادی ندارد، با مبحث آثار، ترانه ها و اشعار جان لنون به صورتی کلیشه ای در کتاب برخورد کرده است. او می نویسد که چگونه کتاب ها و ترانه هایی که جان لنون در دوران کودکی دوست داشته است روی آثارموسیقی او اثر گذار بوده است.

درمجموع منتقدین در چند روزی که از انتشار کتاب تازه « جان لنون، یک زندگی» می گذرد آن را « یک بیوگرافی بزرگ تر از اندازه» از مردی که به گروه بیتل ها کاراکتر بخشید خوانده اند.

کتاب از سالیان دراز پیش از تولد جان لنون با روایتی در باره یک جان لنون دیگر، جد پدری جان آغاز می شود. خواننده ای که از لیورپول در دهه ۱۸۸۰ به نیویورک مهاجرت می کند و در آنجا به همراه اندرو رابرتسون و گروه او به نام اپرای رنگی کنتاکی مینسترالز به شهرهای اطراف می رود و به اجرای موسیقی می پردازد.

پس از کوشش های بسیار برای یافتن جزئیات زندگی این خواننده دوره گرد آن دوران، تحقیق و پژوهش های گسترده در جزئیات زندگی لنون ، فیلیپ نورمن داستان خود را در ۸ دسامبر ۱۹۸۰ و با شلیک گلوله ای که جان لنون را از پای درآورد پایان می دهد.

دیوید عولین، منتقد ادبی روزنامه لس آنجلس تایمز در باره کتاب تازه جان لنون نوشته است: « اگر قرار بود بیوگرافی نوعی کلکسیون اطلاعات باشد، باید کتاب فیلیپ نورمن را یک اثر کامل و بی عیب ونقص بخوانیم. اما نوشتن بیوگرافی هنر برگردان این اطلاعات و ترجمه معانی آن است. اما متاسفانه این کتاب در بسیاری موارد خالی از محتوی است. نه تنها در رابطه با موسیقی جان لنون بلکه در رابطه با این مسئله که چگونه فرهنگ پاپ و تاریخ در یک نقطه مشترک، جان لنون، با هم تلاقی می کنند.»

عولین می گوید:« جان لنون واقعا که بود؟ یک ستاره راک ؟ اما این به سادگی کافی نیست. چرا که هنگامی که جان لنون پا به عرصه وجود گذاشت ستاره راکی وجود نداشت . این الگویی بود که بعدها توسط گروه بیتل ها بدعت گذاری شد و از آن نقطه به بعد یک صنعت تازه از آن آفریده شد. »

در مجموع منتقدین، کتاب را تلاشی نا موفق خوانده اند که نتوانسته به درستی یک شخصیت واقعی و ملموس از جان لنون به دست دهد. هرچند انتظار می رود که طرفداران بی شمار این خواننده فقید هرخط از این کتاب را با اشتیاق و علاقه کامل بخوانند و از آن لذت ببرند.


XS
SM
MD
LG