لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

گزارش اجتماعی: سیمای جمهوری اسلامی و نمایش اجساد غرق در خون  برای خردسالان ایرانی


اجساد پاره پاره ، چهره های غرق در خون ، زنانی که چنگ بر روی می کشند و ضجه می زنند. . . این ها تصاویری است که سیمای جمهوری اسلامی پیش از ظهر سه شنبه به روی آنتن فرستاد. اما نه در بخش های خبری و سیاسی خود که لابه لای ویژه برنامه خردسالان!

ساعت ده و چهل دقیقه نهم دی ماه ، شخصیت " خاله شادونه" با نقش آفرینی ملیکا زارعی در شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی از خردسالان ایرانی دعوت کرد تا پس از دیدن یک انیمیشن شاد خارجی به تماشای برنامه دیگری بنشینند. برنامه ای نه مثل همیشه شاداب و سرخوش که روایتگر آنچه این روزها در غزه می گذرد. برش هایی از فیلم های خبری که تماشای آن برای بسیاری از بزرگسالان نیز دشوار است.

با آنکه سال هاست سیمای جمهوری اسلامی به تناوب تصاویر نزاع خونین فلسطینی ها و اسرائیلی ها را در برنامه های مختلف خود پخش می کند اما نمایش چنین تصاویر دلخراشی در برنامه های کودکان و خردسالان کمتر سابقه داشته است. حتی هنگام جنگ هشت ساله ایران و عراق نیز شاهد نمایش چنین تصاویری در برنامه های کودکان و نوجوانان نبودیم.

کما اینکه گردانندگان تلویزیون دولتی ایران همواره به اینکه از نمایش خشونت در برنامه های ویژه کودکان پرهیز می کنند ، مباهات کرده و در مقابل رسانه های خارجی و به طور مشخص غربی را به ترویج خشونت در میان کم سن و سالان متهم می کنند.

حال آنکه شبکه های تلویزیونی در بیشتر نقاط جهان هنگامی که به پخش تصاویر حاوی خشونت و یا روابط جنسی می پردازند به تماشاگران خود توصیه می کنند که این برنامه ها برای کودکان مناسب نمی باشند.

اما اکنون مسئولین سیمای جمهوری اسلامی بی توجه به ضربه های روحی و روانی که ممکن است تماشای تصاویر اجساد غرقه در خون به خردسالان ایرانی وارد کند ، تمامی استاندارهای پخش تلویزیونی را در هم نوردیده اند.

این درحالیست که کارشناسان مسائل اجتماعی بارها درباره اثرات مخرب نمایش خشونت در برنامه های تلویزیونی ویژه کودکان هشدار داده اند. روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان " کودک و خشونت تلویزیون " می نویسد:" خشونت در تلویزیون به شكل قتل، كشتار، انفجار، فلاكت و مرگ به تصویر كشیده می شود. نمایش این نوع برنامه ها، تاثیر و پیامد بر بیننده، به خصوص كودكان برجای می گذارد. خشونت برنامه های تلویزیون باعث ایجاد تصویری نادرست از جامعه در ذهن كوچك كودكان می شود و منجر به خودكشی و حتی قتل، جرم و جنایت از جانب كودكان می شود. "

وبسایت فرهنگی " تبیان" نیز در این باره می نویسد : " مشاهده خشونت در برنامه های تلویزیونی باعث پرخاشگری در كودكان می شود. گاهی اوقات حتی دیدن یك برنامه خشونت آمیز می تواند پرخاشگری را افزایش دهد. اثر خشونت تلویزیونی ممكن است فوراً در رفتار یا گفتار كودك نمودار شود و یا سالها بعد خود را نشان دهد."

درهمین حال وبسایت واحد مرکزی خبر ( خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ) نیز در مطلبی زیر عنوان " تاثیر خشونت های تلویزیونی در کودکان" تصریح می کند:" کارشناسان و محققان امور کودک بر این باورند که برنامه های تلویزیونی به ویژه در بخش کودکان نباید خشن باشد. زیرا کودکان به راحتی از برنامه های تلویزیون الگوبرداری می کنند."

ساعت ده و ۵۵ دقیقه نهم دی ماه را نشان می داد. " خاله شادونه" شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی برای خردسالانی که احتمالا از تماشای تصاویر غزه چیزی دستگیرشان نشده ، درباره آنچه در آن منطقه می گذرد توضیح می دهد!

XS
SM
MD
LG