لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

یکی از رهبران ارشد حماس در حمله هوایی جنگنده های اسراییل کشته شد


تانک ها و سربازان اسراییلی در نزدیکی مرز غزه مستقر می شوند، در همین حال هواپیماهای جنگی برای ششمین روز به هدف های حماس در سرزمین فلسطینی حمله کردند.

در حالی که مقامات اسراییل روز پنجشنبه درباره عبور سربازان از مرز بحث می کردند، موشک های اسراییلی که از هوا و دریا شلیک می شدند، ساختمان های دولتی حماس، تونل های قاچاق و جایگاه های پرتاب راکت را منهدم کردند.

منابع فلسطینی می گویند یکی از حملات هوایی " نزار ریان"، یک رهبر ارشد سیاسی حماس، و حد اقل شش نفر دیگر، شامل اعضای خانواده اش را در اردوگاه آوارگان جبلیه در شمال غزه، کشت. او مناسبات نزدیکی با شاخه مسلح حماس داشت و از تجدید بمب گذاری های انتحاری علیه اسراییل حمایت می کرد.

گفته می شود این نخستین بار است که اسراییل در مناقشه جاری یک عضو گروه رهبری حماس را هدف می گیرد.

حماس، به سهم خود، راکت های بیشتری به اعماق اسراییل پرتاب کرد. یکی از آنها به یک ساختمان مسکونی در شهر آشدوت برخورد کرد، اما تلفاتی ببار نیامد.

در حملات اسراییل دست کم ۴۰۰ فلسطینی کشته و نزدیک به دو هزار نفر مجروح شده اند. سازمان ملل متحد می گوید حدود یک چهارم کشته شدگان غیر نظامی بودند. حملات راکتی حماس چهار اسراییلی را از روز شنبه کشته است.

رهبران جهان نگران شرایط انسانی در غزه هستند و بر کوشش های دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت شدت می بخشند.

اما روز چهارشنبه، شورای امنیت پیشنهاد اعراب را برای تصویب قطعنامه ای که می خواهد آتش بس بی درنگ برقرار شود، رد کرد.

اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل می گوید هنوز زمان برای ترک خصومت مساعد نیست. با این حال او یاد آور می شود که اسراییل چنین اقدامی را اگر موجب بهبود امنیت در جنوب کشور شود، بررسی خواهد کرد.

اسماعیل هنیه رهبر حماس می گوید برای آن که آتش بررسی شود، اسراییل باید حملات را متوقف سازد و به محاصره غزه پایان دهد.

محاصره موجب کمبود مواد غذایی و تدارکات دیگر شده است و یک مقام سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت بسیاری از خانواده ها با وضعیت زندگی یا مرگ روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG