لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

گزارش: پکن همچنان به اتحاد مجدد تایوان به آن کشور از طریق مسالمت آمیز متعهد است


هوجین تائو رییس جمهوری چین می گوید رابطه خصمانه چین با تایوان در طول سه دهه گذشته بهبود یافته است و پکن همچنان به اتحاد مجدد تایوان به آن کشور از طریق مسالمت آمیز متعهد است.

هوجین تائو رییس جمهوری چین امروز چهارشنبه، در مراسم ویژه ای به مناسبت سی امین سالگرد سياست مسالمت آمیز پکن برای اتحاد مجدد تایوان به چین از تایوان خواست به چین ملحق شود. او گفت ما بار دیگر از تایوان می خواهیم برای پایان دادن به خصومت ها و پیوستن به چین، برای رسیدن به یک پیمان مسالمت آمیز و بهبود ارتباطات بر سر میز مذاکره بنشیند.

رییس جمهوری چین امکان مذاکره در سطح نظامی با تایوان را مطرح کرد و افزود دو طرف حتی می توانند در زمان مناسبی در زمینه های نظامی با یکدیگر تماس داشته باشند و برای ایجاد اعتماد دو جانبه، امکان برقراری یک سیستم امنیتی و نظامی مشترک را بررسی کنند.

هوجین تائو با تاکید دگر باره بر پیوستن تایوان به چین، از حزب مترقی دموکراتیک تایوان که طرفدار استقلال آن جزیره است خواست خط مشی جدایی خواهی خود را که به گفته او برخلاف اراده ملت چین است تغییر دهد.

دولت کمونیست چین در ژانویه ۱۹۷۹ اعلام کرد شيوه خصومت بار خود را نسبت به تایوان به یک سياست مسالمت آمیز تغییر داده است و از آن تاریخ تا کنون در حدود یک میلیون تایوانی برای کار و زندگی به چین رفته و ۱۵۰ میلیارد دلار در صنایع آن کشور سرمایه گذاری کرده اند.

تایوان در سال ۱۹۴۹ و به دنبال جنگ داخلی چین از آن کشور اعلام خودمختاری کرد ولی چین همواره مایل به باز پس گرفتن آن بوده است.

به دنبال انتخاب مایینگ جو به ریاست جمهوری از حزب ناسیونالیست تایوان که تمایلات دوستانه ای به پکن دارد ارتباط جزیره تایوان و پکن بهبود یافت و پس از ۶۰ سال تحریم سرانجام در سال ۲۰۰۸ سفرهای تجاری و ترابری مستقیم بین چین و تایوان برقرار شد.

از آن جا که یکی از اهداف رییس جمهوری تایوان پذیرش در سازمان های بین المللی است هوجین تائو وعده داد چین جهت شرکت تایوان (به بیان او «به میزان معقول»)، در سازمان های بین المللی، با مقامات آن جزیره به گفتگو بنشیند.

XS
SM
MD
LG