لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

گزارش هنری: درگذشت فردی هابارد، ترومپت نواز برجسته موسیقی جاز


داگ لوین، خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن

فردی هابارد، موسیقیدان برجسته جاز آمریکا و ترومپت نوازی که توانست بین موسیقی بی باپ و جاز فیوژن یک پل ارتباطی برقرار کند، روز دوشنبه ۲۹ دسامبر، در اثر سکته قلبی در شهر لس آنجلس در ایالت کالیفرنیا درگذشت. او هنگام مرگ ۷۰ سال داشت.

زندگی حرفه ای ارزشمند فردی هابارد آمیزه ای بود از استعدادی سرشار و کمی هم خوش شانسی. هابارد در دوران نوجوانی توانست با وس مونتگمری، گیتاریست معروف در زادگاه خود در شهر ایندیانا پولیس به نواختن موسیقی بپردازد. بعدها در سن ۲۰ سالگی فردی هابارد به نیویورک نقل مکان کرد و در آنجا در طول سال ها با برخی از غول های موسیقی جاز آمریکا از مایلز دیویس گرفته تا جان کلتران و کوئینسی جونز به اجرای برنامه و کنسرت های مختلف پرداخت.

فردی هابارد هنگامی به معروفیت جهانی رسید که به همکاری با آرت بلیکلی و گروه او به نام پیامبران جاز پرداخت. در این دوران بود که هابارد مورد توجه منتقد موسیقی لئونارد فدر قرار گرفت که او را «یکی از ماهرترین، اصیل ترین و قوی ترین نوازندگان دهه ۶۰ میلادی » خوانده است.

هابارد در بیش از ۳۰۰ صفحه موسیقی جاز ترومپت نواخته است. از جمله در آلبوم پرفروش و معروف « خاک سرخ» خود که به همراه آلبوم برنده جایزه گرامی او به نام نخستین نور، فردی هابارد را تبدیل به یکی از محبوب ترین هنرمندان استودیوی تهیه و پخش موزیک سی تی آی کرد.

درسال ۲۰۰۶، بنیاد هنر ملی آمریکا از فردی هابارد به عنوان بزرگترین هنرمند موسیقی جاز آمریکا، قدردانی کرد وعنوان بهترین هنرمند در رشته موسیقی جاز به او اعطا شد.

فردی هابارد علیرغم بیماری قلبی و عوارض آن در طول سال ۲۰۰۸ به کار ادامه داد. او برای آخرین بار در روی صحنه ایردیوم جاز کلاب شهر نیویورک ظاهر شد تا آهنگ هایی از آلبوم تازه خود – آن روی واقعی - را برای دوستدارانش بنوازد.

XS
SM
MD
LG