لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۴

رهبران عرب طرح بر قراری آتش بس در نوار غزه را بررسی می کنند


رهبران عرب به بررسی طرحی پرداخته اند که می خواهد آتش بس بین اسراییل و گروه فلسطینی حماس در نوار غزه بی درنگ برقرار شود.

این طرح امروز، چهارشنبه، در جلسه وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در قاهره که برای تهیه پاسخی مشترک به حمله نظامی اسراییل تشکیل شده بود، مطرح شد.

طرح پیشنهاد می کند آتش بس بی درنگ بر قرار شود، و با ترک مخاصمه طولانی و گشودن گذرگاه های مرزی به غزه با کمک ناظران بین المللی دنبال شود.

سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی در جلسه گفت تا زمانی که فلسطینیان گرفتار تفرقه هستند، کشورهای عرب نمی توانند دست خود را به سوی آنها دراز کنند. او از دولت فتح به رهبری محمود عباس در کرانه غربی و حماس درغزه خواست برای تشکیل یک دولت وحدت ملی به گفت و گو بنشینند.

در این میان، پرزیدنت بوش امروز تلفنی با اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل تماس گرفت. به گفته یک سخنگو، اولمرت به رییس جمهوری آمریکا اطمینان داد که اسراییل گام های مناسب را برای پرهیز از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان بر می دارد و فقط حماس را هدف می گیرد.

در دمشق، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، برای بحث در مورد مناقشه با بشار اسد رییس جمهوری سوریه ملاقات کرد و گفت جنگ در غزه باید بی درنگ متوقف شود.

قرار بود اردوغان پیش از آن که برای گفت و گوهای بیشتر درباره وضعیت غزه رهسپار مصر و عربستان سعودی شود، با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی و ملک عبدالله پادشاه اردن ملاقات کند.

در توکیو، مقامات ژاپن می گویند تارو آسو نخست وزیر امروز در یک تماس تلفنی با اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل از او خواست بمباران غزه را متوقف کند.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه وزیر امور خارجه اسراییل را برای بحث در باره مناقشه به پاریس دعوت کرده است.

اسراییل می گوید هدف از حمله این است که حملات راکتی حماس متوقف شود.

خشم ناشی از حملات اسراییل به غزه موجب برپایی اعتراضاتی در سراسر جهان شده است. امروز حدود یک هزار نفر در قاهره تظاهراتی برپا کردند.

مصر گفت آیین های رسمی سال جدید را به نشانه همبستگی با فلسطینیان در غزه لغو کرده است. اردن و دوبی نیز مراسم را لغو کردند. مصر و اردن تنها دو کشور عرب هستند که اسراییل را به رسمیت می شناسند.

XS
SM
MD
LG