لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

مقامات مصری دست ايران را در منازعه جاری خاورميانه می بينند


* ايران در پی تضعيف نقش ميانجيگری مصر بين جناح های فلسطينی

نيويورک تايمز زير عنوان"دولت های ميانه روعرب خشم توده مردم را حس ميکنند" می نويسد پس از چهار روز حملات هوائی اسرائيل به غزه، موجی از خشم توده مردم، متحدان آمريکا را در جهان عرب زير فشار گذاشته است، و بنظر ميرسد تفرقه در منطقه بيشتر ميشود. شديدترين حملات لفظی متوجه مصر است که با بستن مرز خود در غزه، عاملی برای کمک به عمليات نظامی اسرائيل تلقی شده است.

نيويورک تايمز می نويسد مصر بين اسرائيل، که با آن پيمان صلح دارد ، و حماس، که از حمايت توده مردم در مصر برخوردار است، گيرافتاده است. دولت با اپوزيسيون اسلامی خود درگير است و نمی خواهد عمال حماس وارد قلمرو آن کشور شوند.

نيويورک تايمز می نويسد مقامات مصری در نبرد جاری دست ايران، حامی حماس را می بينند. ايران، مشتاق تضعيف نقش مصر در ميانجيگری بين جناح های فلسطينی، پيش ازاين نبرد، مصر را زير فشار گذاشته بود. تظاهرکنندگان، روز هفدهم دسامبر در مقابل سفارت مصر در تهران جمع شدند تا به موضع مصر در قبال حماس اعتراض کنند.

* درخواست داوطلبان بمب گذاری انتحاری از احمدی نژاد

واشنگتن پست زير عنوان"درخواست بمب گذاران ايرانی داوطلب رفتن به اسرائيل" گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس از تهران را نقل ميکند که ميگويد گروههای دانشجوئی تندرو ايرانی از دولت درخواست کرده اند اجازه دهد بمب گذاران انتحاری داوطلب، ايران را ترک کنند، و در واکنش به حملات اسرائيل در نواز غزه، عليه اسرائيل بجنگند.

گزارش با اين يادآوری که دولت محمود احمدی نژاد هنوز به اين درخواست پاسخ نداده است، ميگويد بعضی از گروههای دانشجوئی و روحانيون محافظه کار، پس از آنکه آيت الله علی خامنه ای، رهبر ارشد، روز يکشنبه فرمانی صادر کرد که هرکس در دفاع از فلسطينيان غزه در مقابل حملات اسرائيل کشته شود شهيد محسوب ميشود، به ثبت نام داوطلبان پرداخته اند.

گزارش ميگويد گروههای تندرو ايرانی پيش از اين نيز خواستاررفتن داوطلبان انتحاری به اسرائيل شده اند اما سابقه ای وجود ندارد که هيچوقت حمله ای انجام داده باشد.

* احتمال مواجه شدن اوباما با دشوار ترين گزينش های نظامی در تاريخ معاصر

واشنگتن پست زير عنوان"حمايتی که اوباما نياز دارد" با اشاره به دشواريهائی که باراک اوباما رئيس جمهوری منتخب آمريکا در آغاز دوران رياست جمهوری خود با آنها روبروست، از جمله مسئله اتمی ايران، و يادآوری قول هائی که وی در جريان مبارزات انتخاباتی داده است، می نويسد بنظر ميرسد اوباما معامله عمده ای را به ايران پيشنهاد خواهد داد که شامل مشوق های اقتصادی، ضمانت های امنيتی، و سوخت اتمی برای مصارف غير نظامی در ازای انصراف ايران از غنی سازی اورانيوم و پايان دادن به حمايت از تروريست ها و ستيزه گران ضد آمريکائی و ضد اسرائيلی است.

واشنگتن پست با طرح اين احتمال که ايران ممکن است چنين معامله ای را رد کند می نويسد در آن صورت مقاصد ايران کاملا علنی و فاش ميشود، و به چالش گرفته شدن نفوذ آمريکا در خاورميانه، پرزيدنت اوباما را با يکی از دشوارترين گزينش های نظامی در تاريخ معاصر روبرو خواهد ساخت.

* هشدار اقتصاد دانان در باره تشديد تورم و افزايش بيکاری در ايران

نيويورک تايمز زير عنوان" پيشنهاد رئيس جمهوری ايران برای پايان دادن به يارانه های انرژی" با اشاره به لايحه ای که آقای احمدی نژاد برای حذف يارانه های انرژی، و جايگزين کردن آنها با پرداخت های نقدی به طبقات کم درآمد، به مجلس برده است، می نويسد اقتصاد دانان هشدار داده اند چنين اقدامی می تواند به افزايش تورم و بيکاری منجر شود.

نيويورک تايمز می نويسد انتظار ميرود مخالفت با اين برنامه شديد باشد، اما مجلس موافقت کرده است آن را بررسی کند و پيش بينی ميشود ظرف يک ماه به رای گذاشته شود.

XS
SM
MD
LG