لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۱

آمريکا يورش نيروهای انتظامی به دفتر خصوصی شيرين عبادی را محکوم کرد


آمريکا رفتار جمهوری اسلامی ايران با شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل و کارشناس حقوقی و مدافع حقوق بشر ايران، را به خاطر آنچه که «ايذاء و آزار» وی توصيف نمود محکوم کرده است.

وزارت امور خارجه آمريکا روز سه شنبه، بيانيه ای صادر کرد که در آن يورش نيروهای انتظامی را در ايران به دفتر خصوصی خانم عبادی در روز دوشنبه، محکوم شناخته شده است.

بيانيه همچنين مؤکداً از مقامات ايران ميخواهد به فعالين و سازمان های حقوق بشر اجازه دهند «فارغ ازسرکوب،» به فعاليت خود ادامه دهند.

هفته گذشته نيز، مأموران امنيتی جمهوری اسلامی، ناگهان، به مرکز حقوق بشر خانم عبادی حمله ور شدند و کانون مدافعان حقوق بشر را تعطيل کردند.

قوه قضاييه جمهوری اسلامی ايران می گويد بستن دفتر طرفدار حقوق بشر به سرپرستی شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل، دايمی نيست.

عليرضا جمشيدی سخنگوی قوه قضاييه روز سه شنبه در يک کنفرانس خبری در تهران گفت مرکز دفاع از حقوق بشر می تواند پس از دريافت مجوز لازم بار ديگر گشوده شود. او می گويد به دفتر پيش از آن که بسته شود، چندين اخطاريه فرستاده شده بود.

اما يک مقام ارشد کانون مدافعان حقوق بشر گفت ماموران امنيتی که به مرکز حمله کردند، هيچ توضيحی برای بستن آن ندادند و حکمی نيز عرضه نکردند.

همچنين، سخنگوی قضائی اعلام کرد که دو پزشک متخصص بيماری ايدز که شش ماه پيش دستگير شده بودند، به اقدام عليه امنيت ملی متهم هستند، و محاکمه آنها ظرف چند روز آينده انجام خواهد شد.

گروه های طرفدار حقوق بشر اين اتهامات را دارای انگيزه های سياسی ميدانند و خواهان آزادی فوری پزشکان، که برادر هستند، شده اند.

آقای جمشيدی همچنين بازداشت يک وبلاگ نويس برجسته کانادايی ايرانی تبار را به دستور يک دادگاه انقلاب تأييد کرد و گفت حسين درخشان به اتهام اهانت به شخصيت های مذهبی روبرو است. از ماه نوامبر گذشته گزارش هايی درباره دستگيری درخشان منتشر شده است.

درخشان که وبلاگ نويسی، و طرز تهيه آنرا در ايران ترويج ميکرد بعنوان «پدر» وبلاگ نويسان ايران معروف شده است..

XS
SM
MD
LG