لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

پاکستان خواهان خروج نیروهای هند از مرز مشترک شده است


پاکستان از هند خواسته است سربازان خود را از مرز مشترک دو کشور دور کند، اما دهلی انجام هر عملی را که موجب تشدید تنش می شود، تکذیب کرده است.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان امروز، سه شنبه، هند را تشویق کرد پایگاه های هوايی خود را از حالت آماده باش خارج سازد و سربازانش را به مواضع زمان صلح باز گرداند. او گفت از سر گیری گفت و شنود «گامی مثبت» به سوی فرونشاندن تنش بین دو همسایه خواهد بود.

اما پراناب مخرجی وزیر امور خارجه هند این اتهام را رد کرد و گفت هند «تنش را افزایش نداده است.» او اعزام سربازان اضافی هند به مرز پاکستان را تکذیب کرد و گفت جا به جايی نیروها بخشی از یک «مانور زمستانی عادی» است.

پاکستان هفته پیش انتقال بخشی از نیروهای خود را از جبهه افغانستان به مرز با هند آغاز کرد.

مخرجی بار دیگر از پاکستان خواست اردوگاه های آموزشی لشکر طیبه را ببندد. هند این گروه را مسئول حملات مرگبار ماه گذشته در مومبای (بمبئی سابق) می داند. قریشی تعهد پاکستان را به همکاری با هند در تحقیق درباره این حادثه تکرار کرد.

دهلی نو می گوید حملات مومبای، که در جریان آن بیش از ۱۷۰ تن کشته شدند، توسط پاکستانی هایی که لشکر طیبه آنها را آموزش داد و مجهز کرده بود صورت گرفت. پاکستان می گوید هند مدرکی که ملیت مهاجمان را ثابت کند ارائه نداده است.

هند و پاکستان از هنگام استقلال از بریتانیا در سال ۱۹۴۷، سه بار با یکدیگر جنگیده اند.

XS
SM
MD
LG