لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

آمریکا از طرح آذربایجان برای ممنوع ساختن پخش محلی رادیوهای خارجی ابراز تاسف کرد


ایالات متحده از تصمیم جمهوری آذربایجان برای ممنوع ساختن ایستگاه های رادیويی بین المللی از پخش برنامه بر روی فرکانس های محلی از آغاز سال نو، عمیقا ابراز تاسف کرده است.

مقامات آذربایجان می گویند این ممنوعیت، صدای آمریکا، رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی، بی بی سی و «اروپا پلاس» روسیه را شامل خواهد شد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا امروز، سه شنبه، گفت گروه های رسانه ای نقش مهمی در حمایت از گفتمان دمکراتیک در آذربایجان ایفا می کنند، و این ممنوعیت شکستی جدی برای آزادی بیان و روند دمکراتیک در آن کشور خواهد بود.

یک مقام سازمان امنیت و همکاری در اروپا نیز این ممنوعیت را یک عقب گرد جدی برای دمکراسی آذربایجان نامید.

آذربایجان می گوید ممنوع ساختن ایستگاه های محلی از پخش برنامه های خارجی، آنها را در مسیر قانون قرار خواهد داد، و چهار گروه رسانه ای خارجی آزاد خواهند بود برنامه های خود را از طریق اینترنت، ماهواره یا موج کوتاه پخش کنند.

رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی، می گوید معنای تصمیم جمهوری آذربایجان این است که ۹۰ درصد مخاطبان آذری خود را از دست خواهد داد. رادیو قول داده است راه های دیگری برای رساندن خبرهای بدون سانسور به کشور پیدا کند.

گروه های بین المللی طرفدار حقوق بشر، دولت الهام علی اوف را متهم می کنند در حالی که از یک رونق اقتصادی نفت پایه برخوردار است، آزادی های رسانه ها را سرکوب می کند.

هفته پیش پارلمان آذربایجان پیشنهاد حزب حاکم را برای برگزاری همه پرسی در مورد حذف محدودیت دوره ریاست جمهوری تصویب کرد.

XS
SM
MD
LG