لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

اسراييل حمله به تونل های مرزی غزه و مصر را تاييد کرد


اسرايیل، حمله نیروی هوایی کشورش به تونل هایی که میان نوار غزه و مصر وجود دارد را تايید کرد. بنا به گفته ارتش اسرايیل در این حملات، چهل تونل ویران شده است. اسرايیل مدعی است که از این تونل ها برای قاچاق اسلحه به نوار غزه استفاده می شد، اما فلسطینیان می گویند، با بسته بودن گذرگاههای مرزی این تونل ها تنها راه تامین آذوقه و مایحتاج مورد نیاز آنان بوده است.

در پایان روز دوم حملات نیروهای اسرايیلی به نوار غزه، هواپیماهای اسرايیلی اعلامیه هایی را در آن منطقه ریختند که در آن نوشته شده است، هدف ارتش اسرايیل از این حملات، تروریستها بوده و آنان سعی دارند تا از صدمه زدن به افراد غیر نظامی خود داری کنند. در این اعلامیه ها همچنین ذکر شده است که ارتش اسرايیل به هر فردی که در پرتاب راکت دست داشته، حمله خواهد کرد و کسانیکه حتی در نزدیکی محل پرتاب راکتها ایستاده باشند، زندگی خود را به مخاطره می اندازند.

از اواسط روز شنبه تا کنون اسرايیل حدود سیصد حمله هوایی در نوار غزه انجام داده که خسارات و ویرانی های بی سابقه ای از خود به جای گذاشته است. در شهر رفح در جنوب نوار غزه، بنا به گفته فلسطینیان، حملات هوایی ارتش اسرايیل که یک فرمانده گروه حماس را هدف قرار داده بود، موجب کشته شدن دو برادر نوجوان و یک کودک شده است.

در میان حملات روزهای اخیر اسرايیل به نوار غزه، حمله دیروز به تونلهای ارتباطی میان نوار غزه و مصر از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا موجب قطع شاهرگ حیاتی تامین آذوقه ساکنان نوار و اسلحه برای شبه نظامیان حماس شده است. از یکسال و نیم پیش، با توجه به بسته شدن گذرگاههای مرزی میان اسرايیل و مصر با نوار غزه در اغلب اوقات، این تونل ها نقش با ارزشی در ادامه حیات در آن منطقه بازی می کردند.

ارتش اسرايیل پیشتر اعلام کرده بود که تونلی را کشف کرده است که شبه نظامیان حماس در نظر داشتند از آن برای ربودن سربازان اسرايیلی و انتقال آنان به نوار غزه استفاده کنند. اسرايیل در سال ۲۰۰۵ با خروج از نوار غزه به اشغالِ نظامی ۳۸ ساله آن منطقه پایان داد اما از آن پس به کرات برای شکار شبه نظامیانی که از آن مناطق، راکت به سوی اسرايیل پرتاب می کردند، وارد نوار غزه شد. اسرايیل که نگران درگیر شدن در یک جنگ شهری است، از تصرف مجدد نوار غزه خودداری می کند.

کابینه اسرايیل فرا خواندن ۶۵۰۰ نفر از افراد ذخیره ارتش به خدمت را تصویب کرده و تصمیم نهایی در این باره به اهود باراک، وزیر دفاع آن کشور واگذار شده است. مارک رگو، سخنگوی نخست وزیر اسرايیل در این باره می گوید: «کابینه اسرايیل امروز صبح مجوز تجهیز افراد ذخیره ارتش را صادر کرد. به رغم حملات دقیق و موثری که علیه دستگاه نظامی حماس صورت گرفته هنوز آنها قوی و خطرناک باقیمانده اند و از کار انداختن آن، دست کم، چند روز دیگر طول خواهد کشید.»

آگاهان نظامی می گویند، اسرايیل برای یورش همه جانبه به نوار غزه به ده هزار سرباز نیازمند است.

XS
SM
MD
LG