لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۰

خانم شیخ حسینه رهبر حزب عوامی لیگ برای باردوم به مقام نخست وزيری بنگلادش انتخاب شد


بر اساس نتايج انتخابات، امروز، سه شنبه، خانم شیخ حسینه رهبر حزب عوامی لیگ برای باردوم به مقام نخست وزيری بنگلادش انتخاب شد. انتخابات بنگلادش در حالی برگزار شد که دو رقیب اصلی پست نخست وزیر این کشور، با اتهاماتی سنگین از جمله فساد مالی و اداری روبرو هستند و ظرف دو سالِ گذشته از سوی دولت موقت آن کشور، حتی راهی زندان نیز شده بودند.

دو رقیب اصلی انتخابات بنگلادش، چهره های آشنای صحنه سیاست داکا خانمها، شیخ حسینه، رهبر حزب عوامی لیگ و خالده ضیا، رهبر حزب ملی بنگلادش بودند که هر یک زمانی عهده دار سمت نخست وزیری در این کشور نیز بوده اند. این دو زن مقتدر در بنگلادش، پیش از کودتای نظامی دو سال پیش که به ایجاد یک دولت موقت، تحت نظارت ارتش بنگلادش انجامید به مدت ۱۵ سال قدرت را در این کشور به نوبت در دست داشتند.

شیخ حسینه در یکی از آخرین سخنرانیهای تبلیغاتی خود در میان هزاران نفر از هوادارانش گفت این انتخابات برای بنگلادش و میلیونها نفر از ساکنان آن حیاتی است و تنها شما مردم هستید که با شرکت گسترده خود می توانید یکبار دیگر حزب عوامی لیگ را نماینده دفاع از آزادیها و منافعِ خود کنید.

خالده ضیا رقیب اصلی شیخ حسینه نیز طی نطق پر شوری برای هزاران نفر از هواداران خود در داکا از طرحهای حزب ملی بنگلادش برای توسعه کشور و رفاه بیشتر مردم سخن گفت و اضافه کرد هرگاه مردم به حزب ملی بنگلادش که نماد پیشرفت در کشور ماست رای دادند، شاهد رونق اقتصادی و بهبود سیاسی در کشورشان بوده اند، پس بیايید تا یکبار دیگر با شرکت گسترده در انتخابات و اخذ رای به نفع حزب ملیِ بنگلادش، کشور را به سوی توسعه سوق دهیم.

هزاران نفر از مردم بنگلادش بامداد روز دوشنبه حتی پیش از گشوده شدن درهای حوزه های انتخاباتی برای انتخاب نخست وزیر جدید خود در مقابلِ این حوزه ها صف کشیده بودند. به نقل از خبرگزاریِ اسوشیتدپرس، ساکنان داکا، پایتخت بنگلادش روز دوشنبه به واسطه محدودیتهايی که مقامات امنیتی در رفت و آمد خودروها برقرار کرده اند با پای پیاده، دوچرخه و ریکشا خود را به حوزه های انتخاباتی می رساندند.

مقامات بنگلادش این انتخابات را تحت شدیدترین تدابیر امنیتی برگزار کردند. این مقامات برای حفظ آرامش و امنیت در طولِ برگزاریِ انتخابات بیش از ۶۵۰ هزار نیروی امنیتی را به سراسر کشور اعزام کردند.

از سوی دیگر مقامات کمیته مرکزی انتخابات در بنگلادش اعلام کردند این انتخابات از لحاظ تعداد شرکت کنندگان، یکی از بی سابقه ترین آمارهای تاریخ سیاسی کشور را به همراه داشته است. یکی از رای دهندگان روز دوشنبه در داکا به نام شفیق اسلام گفت پس از دو سال انتظار واقعا از اینکه می توانم در تعیین سرنوشت کشورم سهیم باشم خوشحال و هیجان زده ام.

به گزارش کمیته مرکزی انتخابات بنگلادش بیش از ۸۱ میلیون نفر از جمعیت ۱۵۰ میلیونی بنگلادش، واجد شرایط رای دادن بودند که درصد بالايی از این تعداد، در انتخابات شرکت کردند.

کمیته مرکزی انتخابات بنگلادش اعلام کرده بود که شمارش آرا در آن کشور، تحت نظارت ناظران بین المللی و در ساعت هفت بعدازظهر روز دوشنبه به وقت محلی آغاز شده بود.

XS
SM
MD
LG