لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

سال ۲۰۰۸ از لحاظ اقتصادی یکی از بدترین سالها برای کوبا بوده است


دولت کوبا اعلام کرد سال ۲۰۰۸ از لحاظ اقتصادی یکی از بدترین سالهایی بوده که آن کشور تجربه کرده است. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی واردات مواد غذایی و سه توفان دریایی مهیب موجب کاهش تولید ناخالص ملی در کوبا شده است.

در حالی که سال گذشته دولت کوبا پیش بینی کرده بود تولید ناخالص ملی آن کشور در سال ۲۰۰۸ به میزان ۸ درصد افزایش خواهد یافت ولی وزیر اقتصاد کوبا ديروز، شنبه، اعلام کرد تولید ناخالص ملی فقط چهار و سه دهم درصد افزایش یافت.

به دلیل مشکلات، اقتصاد کوبا در سال ۲۰۰۸ چهار و سه دهم درصد افزایش یافت که کمتر از پیش بینی ۸ درصد بود. ولی در حالی که کشورهای سرمایه داری در بحران اقتصادی به سر می برند این رشد بسیار قابل توجه است.

دولت کوبا در محاسبه رشد اقتصادی کشور میزان سرمایه گذاری دولتی در سیستم بهداشتی و تعلیم و تربیت مجانی شهروندان و سوبسید در ترابری و جیره غذایی را که آنان از آن دولت کمونیست دریافت می کنند به حساب می آورد.

تحلیلگران اقتصادی می گویند این شیوه محاسبه رشد اقتصادی را بیشتر نشان می دهد.

کوبا در سال گذشته رشد اقتصادی هفت و نیم درصد و در سال ۲۰۰۶ رشد دوازده و نیم درصد را اعلام کرده بود.

دولت کوبا توفان های دریایی و افزایش بهای مواد غذایی و سوخت را از عوامل کاهش در میزان رشد اقتصادی سال ۲۰۰۸ می داند.

در سال جاری سه توفان مهیبی که آن جزیره را در نوردید موجب دست کم ۱۰ میلیارد دلار خسارت شد و نه تنها ده ها هزار نفر از شهروندان کوبا خانه و کاشانه خود را از دست دادند بلکه به مزارع و صنعت کشاورزی آن کشور نیز لطمه زد.

ارزیابی ها نشان می دهد دولت کوبا در سال ۲۰۰۸ بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای واردات مواد غذایی به کشور صرف کرده است.

XS
SM
MD
LG